۳ نکته مهم در انتخاب پارچه مناسب

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

3 نکته مهم در انتخاب پارچه مناسب

چرا پارچه هنگام تولید لباس اهمیت دارد؟

پارچه اصلی ترین پارچه است. مهم نیست که درزهای لباس چقدر خوب طراحی شده اند – اگر لباس از پارچه نامناسب تهیه شده باشد ، این طرح را رعایت نمی کند و مانند یک فاجعه به نظر می رسد.
این را تصور کنید: ایده فوق العاده ای دارید ، طرح را می سازید و آن را به الگوی دوخت تبدیل می کنید. مرحله بعدی ساخت آن است ، اما برای انجام این کار به پارچه نیاز دارید. نکات ما را در مورد سهولت خرید پارچه بخوانید:
انتخاب پارچه مناسب برای لباس شما*
برای خرید پارچه هیجان زده باشید! خودتان را از نظر ذهنی آماده کنید و با تصویری از طرح خود در ذهن (یا دست) خود ، با آگاهی از رنگ های مورد نظر خود و ایده ای واقعاً درباره اینکه چگونه می خواهید لباس نهایی به نظر برسد ، وارد فروشگاه شوید.
غافلگیری از تعداد زیاد و انواع پارچه های موجود در نمایش بسیار آسان است ، اما اگر سفر پارچه ای خود را با در نظر گرفتن این عوامل آغاز کنید ، زمان انتخاب پارچه را ساده تر می کند:

1. وزن پارچه را در نظر بگیرید

وزن پارچه بر اساس GSM (گرم بر متر مربع) اندازه گیری می شود و میزان سنگینی یا سبک بودن پارچه را مشخص می کند. نگران نباشید ، لازم نیست وزن پارچه را در فروشگاه اندازه گیری کنید. اندازه گیری وزن پارچه راهی برای اندازه گیری ضخامت مواد و تمایز بین پارچه های سبک وزن ، متوسط ​​یا سنگین است.

در اینجا برخی از پارچه ها بر اساس دسته بندی آنها تعریف شده است (این دسته بندی ها بسته به نحوه برخورد با پارچه ممکن است تغییر کنند ؛ رنگ آمیزی و چاپ می تواند بر وزن پارچه تأثیر بگذارد).

نمودار وزن پارچه

2.پرده پارچه ای را بررسی کنید

پرده نحوه جریان پارچه را تعیین می کند. به عبارت دیگر ، پارچه های سفت پارچه کمتری دارند و پارچه های مایع پارچه بیشتری دارند. آسان! اما مراقب این اصطلاح باشید. پرده اغلب با وزن اشتباه گرفته می شود ، اما آنها دو عامل متفاوت هستند که بر ظاهر لباس ها تأثیر می گذارد.

پارچه ای با پرده بیشتر دامن را از بدن شما دور می کند ، برخلاف پارچه ای با پرده نرم که آن را به بدن شما نزدیک می کند. به عنوان مثال ، اگر می خواهید دامن روانی داشته باشید ، باید پارچه ای نازک و با پارچه ای مناسب انتخاب کنید ، اما اگر می خواهید دامن با ساختار بیشتری داشته باشید ، پارچه ای سفت و ضخیم را انتخاب کنید.

در اینجا یک نمودار است که برخی از پارچه ها را با وزن و روکش آنها مشخص می کند:

3. کشش پارچه را آزمایش کنید

کشش یعنی میزان کشش پارچه شما. پارچه ها دارای خاصیت ارتجاعی متفاوتی هستند (توانایی الیاف نساجی در هنگام کشش ‘برگشتن’). هنگامی که پارچه ای با کشش انتخاب می کنید ، باید مطمئن باشید که برای الگوی شما کار می کند ، زیرا می تواند چگونگی تناسب محصول نهایی با بدن را تغییر دهد.
برای اندازه گیری کشش پارچه ، پارچه 5 اینچی را روی خط کش بکشید ، یک سر آن را روی علامت صفر نگه دارید و سر دیگر را تا زمانی که احساس مقاومت کنید ، بکشید و سپس آن عدد را بر طول اصلی پارچه تقسیم کنید. به عنوان مثال: اگر پارچه شما تا 7.5 ches کشیده شود ، 2.5 ″ از طول اولیه کشیده شده است. این 50٪ کشش است.

محاسبه: 2.5 (مقدار کشیده شده) / 5 (طول اصلی) = .5 x 100 = 50٪.

آشنایی با اصول ساخت پارچه

پارچه یکی از مهمترین بخشهای طراحی است. اگر اصول پارچه ، اصطلاحات و ساختار آن را نمی دانید ، نمی دانید چه چیزی را باید جستجو کنید و درخواست کنید. طراحی لباس شنا ، کت بارانی ، کت و شلوار ، ژاکت و/یا لباس رسمی همه شامل انواع مختلف پارچه ها می شود. برای اینکه بدانید کدام پارچه برای یک لباس خاص مناسب است ، باید پارچه ها و طرز تهیه آنها را بیاموزید.

پارچه چگونه ساخته می شود؟

پارچه از یک نوع فیبر و یک نوع ساختار ساخته شده است. روش ساخت یکی از چهار نوع مختلف خواهد بود:

1.بافته شده – پارچه های بافته شده با بافتن نخ هایی از الیاف با هم در یک زاویه مناسب ساخته می شوند.

2.بافندگی – بافتنی ها حلقه هایی هستند که روی هم حلقه می شوند. پارچه های بافتنی کمی کشش دارند و پارچه های بافته شده سفت تر و محکم تر هستند.
3.نبافته – پارچه های نبافته پارچه هایی مانند نمد ، وینیل و روکش هستند. آنها می توانند الیافی باشند که به هم متصل یا ذوب شده اند.
4.پنهان می کند- از همه نوع حیوانات پنهان می‌شود .

 

پارچه های پنبه ای و کتان تابستانی

 

الیاف می توانند طبیعی یا ساخته دست بشر باشند. برای اینکه یک فیبر طبیعی باشد ، باید از گیاه یا حیوان تهیه شود. الیاف مصنوعی بر اساس روغن یا از دستکاری یک فیبر طبیعی تشکیل شده اند. الیاف یا رشته هستند یا اصلی. الیاف رشته ای یک الیاف بلند هستند و می توانند طبیعی یا دست ساز باشند. ابریشم یک الیاف رشته ای طبیعی است و نایلون یک الیاف رشته ای مصنوعی است. الیاف منسجم الیاف کوتاه هستند. الیاف اصلی همچنین می توانند طبیعی یا دست ساز باشند ، برای مثال پنبه یا پلی استر.

پارچه های بافته شده و بافتنی

 

 

هنگام کار با پارچه های بافته شده و بافتنی ، اصطلاحات تار و پود را خواهید شنید. تار و پود جهت نخ ها یا نخ ها هستند. تار بالا و پایین می رود و پود چپ به راست می رود. یک راه آسان برای به خاطر سپردن این که جایگزینی ‘چپ’ با پود است.

به راحتی می توانید تفاوت بین یک پارچه بافته شده و یک بافتنی را فقط از نظر مشاهده کنید. پارچه های بافتنی دارای نخ های کوچک و لبه های کوچک هستند که ساییده نمی شوند. لبه های پارچه ای بافته می شود و می توانید ساختار بافته شده توسط نخ ها را مشاهده کنید که در بالا ، پایین و عرض یکدیگر قرار گرفته اند.
هم بافتنی و هم بافتنی را می توان به صورت شل یا محکم تهیه کرد. بافتنی های تکی و دو نفره و بافتنی تریکو و راشل وجود دارد که از پارچه هایی برای لباس های معمولی استفاده می شود. از بافتنی های تکی اغلب در تاپ های پیراهن استفاده می شود. از تریکو تریکو در لباس های ورزشی بسیار استفاده می شود. بافت دوگانه در پارچه های بافته شده ضخیم تر است و معمولاً برای لباس های خارجی مانند کت استفاده می شود.

پارچه های ترکیبی

 

همچنین می توان پارچه ها را با الیاف دیگر مخلوط کرد و انواع مختلفی از پارچه ها را با هر تعداد ترکیب الیاف طبیعی و مصنوعی ایجاد کرد. پارچه ها معمولاً با هم مخلوط می شوند تا پارچه را برای بهبود یا به عنوان جایگزینی ارزان تر از اصل تغییر دهند.

برای ترکیب پارچه ها ، یک الیاف اصلی برداشته و یک پارچه دیگر را دور آن بپیچید. شما می توانید نسبت مقدار مورد نیاز این مخلوط را تعیین کنید. به عنوان مثال ، یک ترکیب پنبه/پلی استر می تواند 50/50 یا 60/40 باشد. اگر می خواهید پارچه ای کشسان داشته باشید ، باید الیافی را به دور الیاف اصلی خود بپیچید. همچنین می توانید بیش از دو نوع الیاف را با هم ترکیب کنید.

پارچه ها همچنین می توانند در هر جایی از وزن سبک ، متوسط ​​یا سنگین باشند. هنگام خرید و تهیه پارچه ، به یاد داشته باشید که پارچه هرچه سنگین تر باشد ، هزینه بیشتری برای شما خواهد داشت ، زیرا از الیاف بیشتری استفاده می کند.

قبل از شروع به تهیه پارچه ، برنامه ای از آنچه می خواهید تهیه کنید. فروشگاه های پارچه مکانی عالی برای الهام گرفتن از تابلوهای خلق و خو و طرح های مد شما هستند ، اما نه زمانی که شما آماده خرید هستید. در غیر این صورت می توانید پارچه هایی را خریداری کنید که با هم هماهنگ نباشند ، با مجموعه یا داستان رنگ شما متناسب باشد ، یا پارچه های زیاد (که مقرون به صرفه نیستند) یا خیلی کم (که دردسر ساز است).

یک برنامه بازی برای خرید آنچه شما نیاز دارید تهیه کنید و خودتان را برای استفاده از پارچه به روشهای مختلف به چالش بکشید. این به کاهش هزینه خرید چند پارچه مختلف برای یک مجموعه کمک می کند و شما را مجبور می کند که یک طراح مد خلاق تر باشید.
اکنون ، وقت آن است که به خرید بروید و آنچه را که یاد گرفته اید تمرین کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.