۱۸ نوع کت: راهنمای سبک کت

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

18 نوع کت: راهنمای سبک کت

ژاکت ها لباس های بیرونی هستند که برای لایه بندی و/یا گرم نگه داشتن طراحی شده اند. ژاکت ها سبک های زیادی دارند که هر کدام ویژگی ها و اهداف متفاوتی دارند.

ژاکت چیست؟

ژاکت نوعی لباس بیرونی است که برای لایه بندی یا گرم نگه داشتن در هوای سرد استفاده می شود. ژاکت ها را می توان از مواد مختلفی مانند پنبه یا پشم تهیه کرد که بر عایق بودن آنها تأثیر می گذارد یا ظاهر آنها را تغییر می دهد. کت‌ها معمولاً بیشتر از خط کمر کشیده نمی‌شوند و در مدل‌های مختلفی برای لباس‌های مردانه و زنانه وجود دارند.

5 عنصر یک ژاکت

عناصر زیادی از یک ژاکت وجود دارد که هر کدام هدف متفاوتی را انجام می دهند. همه ژاکت ها دارای عناصر زیر نیستند و کاپشن های دوخته شده سفارشی ممکن است ویژگی ها یا ساختار منحصر به فردی داشته باشند:
1. پوسته: پوسته لایه بیرونی ژاکت است و می تواند در رنگ ها و مواد مختلف باشد و ممکن است ضد آب یا مقاوم در برابر آب باشد.
2. آستر: آستر ماده ای است که در زیر لایه بیرونی ژاکت قرار دارد که به لباس شکل می دهد و هر پرکننده اضافه شده را در کنار هم نگه می دارد.
3. فیلینگ: فیلینگ ماده ای است که بین پوسته و آستر قرار می گیرد. پرکننده عایق را فراهم می کند و معمولاً از پرهای پایین یا پر مصنوعی ساخته می شود.
4. جیب: در سبک های خاصی از ژاکت ها، جیب هایی در قسمت سینه، جلو، یا در قسمت داخلی پایین یا بالای ژاکت اضافه می شود.
5. هود: هود یک پوشش سر متصل به پشت یقه برخی از سبک های ژاکت است.

تفاوت کت وژاکت

اصطلاحات کت و ژاکت اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند، اما تفاوت هایی بین دو لباس بیرونی وجود دارد:
1. قد: قد کت معمولاً به کمر یا باسن ختم می‌شود، مانند ژاکت بمب افکن، کت و شلوار یا مدل‌های کت جین. کت‌ها معمولاً تا وسط ران یا زیر زانو امتداد می‌یابند، مانند کت‌های بارانی سنتی، پارکاها، کت‌های ترنچ، کت‌های اتومبیل و کت‌های سخت.
2. وزن: ژاکت ها معمولاً به گونه ای ساخته می شوند که وزن کمتری داشته باشند و به عنوان یک لایه ساده پوشیده شوند. کت ها اغلب سنگین تر هستند و برای گرم نگه داشتن شما در هوای سرد طراحی شده اند.
3. کاربرد: طول کوتاه تر و وزن سبک‌تر کت ها، آنها را به انتخاب محبوب تری برای فعالیت های شدید یا دو و میدانی تبدیل می کند. بلندتر بودن و وزن سنگین‌تر مانتوها آن‌ها را برای پوشیدن رسمی یا رسمی در زمستان عالی می‌کند، اما برای انجام فعالیت‌های بدنی چندان کاربردی نیست.

مواد متداول مورد استفاده برای کت

کت ها در مواد مختلفی تولید می شوند که هر یک بر شکل و هدف لباس تأثیر می گذارد:
1. پنبه: الیاف طبیعی است که کرکی، نرم، عایق عالی است و می تواند در رنگ های مختلف رنگ آمیزی شود. پنبه ضد آب نیست و محافظت خوبی در برابر باد ارائه نمی دهد.
2. چرم: مواد چرم از دباغی پوست انواع مختلف حیوانات ساخته می شود. برخی از چرم ها به رنگ سیاه یا قهوه ای رنگ می شوند، اگرچه چرم عموماً از نظر رنگ بسیار محدود است. چرم طبیعی ضد آب نیست، اما چرم مصنوعی ساخته شده از پلاستیک ضد آب و نرم است.
3. پشم: پشم ماده ای گرم، سنگین و سنتی است که آن را به انتخاب مناسبی برای کاپشن های زمستانی تبدیل می کند. همچنین ترکیبات پشمی وجود دارد که پشم را با مواد اکریلیک یا پلی استر ترکیب می‌کند تا نرم‌تر یا انعطاف‌پذیرتر شود.
4. ترمه: ترمه نوعی پشم است که از نژادهای خاصی از بزها از جمله بزهای ترمه گرفته می شود. کیفیت بالاتری نسبت به پشم استاندارد دارد زیرا به طور کلی قوی تر، نرم تر و عایق تر است.
5. پشم گوسفند وجانوران دیگر: پشم گوسفند وجانوران دیگر یک پارچه کاملا مصنوعی است، به این معنی که کاملاً با الیاف پلاستیکی پلی استر ساخته شده است. یک ژاکت پشمی نرم، عایق و قابل تنفس است که آن را به یک انتخاب رایج برای یک کت زمستانی تبدیل می کند.
6. Shearling: مواد Shearling پوست گوسفند یا پوست بره فرآوری شده با پشم باقی مانده است و پارچه ای ایجاد می کند که در یک طرف جیر و از طرف دیگر خز دارد. ژاکت های شرلینگ بسیار قابل تنفس و انعطاف‌پذیر هستند و می توانند بسیار سنگین باشند. همچنین ترکیبات برشی مصنوعی وجود دارد که به پارچه گرما یا نرمی می بخشد.
7. پلی استر: ماده ای بر پایه پلاستیک است که نرم و مقاوم در برابر آب است. این معمولاً یک ماده بسیار سبک است و اغلب در بادشکن ها استفاده می شود، اما پلی استر به تنهایی نازک است و بهترین عایق نیست.

18 نوع کت

ژاکت ها سبک ها، ویژگی ها و اهداف مختلفی دارند. توسعه مواد مصنوعی برای صدف، آستر و پر کردن، امکان کت‌های چند منظوره را فراهم کرده است، در حالی که تغییر کدهای لباس باعث شده است که انواع سبک‌های کت برای مناسبت‌های مختلف مناسب باشند.
1. کاپشن بارانی: کاپشن بارانی از مواد ضد آب مخصوصاً برای محافظت در برابر باران و برف ساخته شده است.
2. ژاکت بمب‌افکن: اغلب به‌خاطر منشأ آن در نیروی هوایی به‌عنوان ژاکت پرواز یاد می‌شود، کت بمب‌افکن یک ژاکت معمولی با بند کمر و بازوهای آجدار و حلقه‌دار، جلوی زیپ‌دار و چند جیب است.
3. ژاکت بلوزون: ژاکت بلوزون از نظر ساخت شبیه به ژاکت بمب افکن است، اما در عوض دارای یقه تاشو به سبک کلاسیک است.
4. کاپشن ورزشی: که به کت های لترمن نیز معروف است، ژاکت های ورزشی در ساخت و ساز بسیار شبیه به کت های بمب افکن هستند اما دارای آستین ها و تکه های رنگی متفاوت در جلو و بازوها هستند. این ژاکت ها از ورزش های دبیرستانی سرچشمه گرفته اند، اما در خارج از مدرسه مد شده اند.
5. هرینگتون: ژاکت هرینگتون دارای زیپ جلو و کمر فشرده شبیه به ژاکت بمب افکن است اما به جای یقه پایین دارای یقه بلند است.
6. ژاکت جین: ژاکت جین که به آن ژاکت جین یا ژاکت کامیون نیز می گویند، کت های جین لباس های غیر رسمی ساخته شده از جین هستند که نوعی پنبه با بافتی محکم ساخته می شود. آنها معمولاً به رنگ آبی، مشکی یا خاکستری هستند و معمولاً روی تی شرت ها و ژاکت های پشمی قرار می گیرند.
7. کاپشن چرم: کاپشن های چرم از چرم طبیعی یا چرم مصنوعی با زیپ جلو و یقه ایستاده ساخته می شوند. آنها در طول جنگ جهانی دوم به عنوان ژاکت های نظامی رایج شدند و امروزه، ژاکت های همه‌کاره ای هستند که می توان آنها را به صورت غیررسمی پوشید یا پوشید.
8. کاپشن موتورسیکلت: کاپشن موتورسیکلت که به آن کاپشن موتورسیکلت نیز می گویند، از مواد سنگینی مانند چرم با یقه های بلند و لایه های ضخیم ساخته می شود که در هنگام تصادف در جاده ها به عنوان محافظ عمل می کند.
9. ژاکت دو سینه: سبکی از ژاکت های گشاد که معمولاً در لباس های رسمی استفاده می شود که دارای یقه های جلویی پهن است که روی بدن فرد پوشنده همپوشانی دارند. یقه ها دارای جلوی دکمه ای هستند که با دو ستون دکمه بسته می شود.
10. کت و شلوار: یک کت و شلوار برای لباس های رسمی ساخته شده است و به طور معمول در رنگ های ثابت با تزئینات کمی عرضه می شود و دارای یک جفت شلوار است. آنها تک سینه هستند، به این معنی که یقه ها فقط در قسمت جلویی که دکمه بسته شدن در مرکز به هم می رسد کمی همپوشانی دارند.
11. تاکسیدو: که به آن کت شام نیز می گویند، تاکسیدو از نظر ساخت بسیار شبیه به کت و شلوار است، اما در عوض دارای جزئیات ساتن بر روی یقه ها، دکمه ها و ساق های شلوار است.
12. کت بلیزر: کت بلیزر شبیه کت و شلوار است اما کمی گشادتر بریده می شود و اغلب دارای دکمه های شیک است که آن را برای لباس های غیر رسمی بهتر می کند.
13. پالتو: پالتوها کتهای زمستانی سنگینی هستند که اغلب از پشم با دو خط دکمه و یقه های بزرگ درست می شوند.
14. ژاکت پفی: همچنین به عنوان کاپشن پف دار یا کاپشن پف دار شناخته می شود، کت های پفکی با پرهای پر یا سایر مواد گرم عایق بندی شده اند که آنها را برای ماه های زمستان عالی می کند.
15. Anorak: آنوراک یک ژاکت کلاهدار و سنگین است که توسط Caribou Inuit اختراع شده است که برای محافظت در برابر دمای بسیار سرد به خوبی عایق بندی شده است. آنها اغلب به صورت پیراهن کش ساخته می شوند و دارای بند کشی برای سفت کردن کاپوت مشابه هودی هستند.
16. بادگیر: بادگیر ژاکت نازکی است که به طور خاص برای مقاومت در برابر بادهای شدید و باران خفیف ساخته می شود. معمولاً با مواد مصنوعی ساخته می‌شود و برای نگهداری آسان در یک کیف یا کوله‌پشتی به راحتی تا اندازه کوچک تا می‌شود.
17. کاپشن صحرایی: کاپشن های صحرایی، کاپشن های سبک وزن و ضد آب و هوا با چهار جیب در جلو هستند که برای اولین بار در طول جنگ جهانی اول و بعدها در جنگ ویتنام به عنوان کاپشن نظامی مورد استفاده قرار گرفتند.
18. ژاکت چور: ژاکت سخت با مواد سنگین مانند جین یا پارچه جناغی ساخته می شود و برای دوام به عنوان لباس کار طراحی شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما