پارچه ژرژت چیست؟ با ویژگی ها و انواع مختلف پارچه ژرژت آشنا شوید

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

پارچه ژرژت چیست؟ با ویژگی ها و انواع مختلف پارچه ژرژت آشنا شوید

پارچه ژورژت که بخشی از خانواده پارچه‌های مد کرپ است، پارچه‌ای ابریشمی بافته شده است که با سطح کمی چروکیده و پرده‌ای زیبا شفاف است. پارچه کرپ ابریشم برای اولین بار در اوایل قرن بیستم در فرانسه معرفی شد. از آن زمان به بعد، به یکی از لوازم مد روز، به ویژه در لباس شب و لباس عروس تبدیل شده است.

جورجت چیست؟

ژرژت نوعی پارچه کرپ است که معمولاً از ابریشم خالص ساخته می شود، اما می تواند از الیاف مصنوعی مانند ابریشم مصنوعی، ویسکوز و پلی استر نیز ساخته شود. ژورژت د لا پلانت، خیاطی فرانسوی، پارچه ابریشمی را در اوایل قرن بیستم معرفی کرد.
1. پارچه ابریشمی شفاف و سبک است و روکش مات و مات دارد.
2. کرپ ژورژت با استفاده از نخ های محکم تابیده شده بافته می شود که جلوه چروک خفیفی روی سطح ایجاد می کند.
3. ژرژت ابریشم شباهت زیادی به پارچه ابریشمی ابریشمی دارد که آن هم نوعی پارچه کرپ است، اما ژرژت به دلیل بافت سفت تر، به شفافیت پارچه ابریشمی نیست.
4. پارچه های ژرژت گاهی به رنگ های ثابت فروخته می شوند، اما ژرژت را می توان چاپ کرد و اغلب دارای طرح های رنگارنگ گل است.
جورجت چگونه ساخته می شود؟*
ژرژت معمولاً یک پارچه ساده بافته است که با استفاده از نخ‌های swist و z-twist محکم بافته می‌شود که نخ‌هایی هستند که در جهت مخالف تابیده می‌شوند. این پیچ و تاب ها باعث ایجاد انقباضات جزئی روی سطح پارچه می شود که به ژرژت روکش چروک شده آن را می بخشد.

ژرژت را می توان با استفاده از بافت ساتن یا بافت ژاکارد نیز بافته کرد که به ترتیب ژرژت ساتن و ژارژت ژاکارد تولید می شود.

6 ویژگی ژرژت

تعدادی ویژگی وجود دارد که ژرژت را به یک پارچه منحصر به فرد تبدیل می کند. این شامل:

1. سبک و قابل تنفس. ژرژت پارچه ای سبک و روان است که نسبتاً قابل تنفس است. با این حال، ژرژت ساخته شده با الیاف مصنوعی نسبت به آنهایی که با ابریشم ساخته شده اند، تنفس کمتری دارد.
2. چین خورده. ژرژت به دلیل ظاهر چروکیده خود که نتیجه نخ های تابیده شده محکم به کار رفته در بافت است، شناخته شده است.
3. محض. ژرژت یک پارچه شفاف و شفاف است، اگرچه نسبت به پارچه خواهرش، پارچه ابریشمی که بیشتر شبیه تور است، کمی شفاف تر است. در اینجا درباره نوعی پارچه ابریشمی بیشتر بدانید.
4. پرده زیبا. ژرژت پارچه ای بسیار روان است و ساختار و پارچه زیبایی دارد، به خصوص برای لباس ها و دامن ها. ژرژت را می‌توان روی پارچه‌های محکم‌تری قرار داد تا ابعاد بیشتری ایجاد کند و جلوه‌ای چشم‌نواز ایجاد کند.
5. رنگ را به خوبی نگه می دارد. پارچه ژرژت رنگ را به خوبی نگه می‌دارد و رنگ سفید مایل به ابریشم را می‌توان با رنگ‌ها و طرح‌های مختلف رنگ‌آمیزی کرد.
6. کشش اندک. پارچه ژرژت در اثر بافت و پیچ های سفت نخ دارای جهش است و می دهد.

5 نوع مختلف ژرژت

پارچه ژرژت را می توان به انواع مختلفی تبدیل کرد که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند.

1. ژرژت دوبل. ژرژت دوتایی ابریشم گونه ای ضخیم تر از ژرژت است که هنوز تا حدودی شفاف با پارچه ای زیبا است.
2. کشش ژرژت. ژرژت کششی برای کشش بیشتر، اسپندکس یا سایر اجزای کشسان را در بافت گنجانده است.
3. ژرژت ساتن. این نوع ژرژت از بافت ساتن استفاده می کند که به آن روکشی براق می بخشد.
4. ژاکارد ژورژت. ژرژت ژاکارد بر روی یک ماشین بافندگی ژاکارد بافته شده است که به پارچه استحکام و طرحی ژاکارد می بخشد. در مورد پارچه ژاکارد اینجا بیشتر بدانید.
5. ژرژت پلی استر. ژرژت پلی استر یا پلی ژورژت به سادگی ژرژت ساخته شده از پلی استر است.

3 کاربرد برای پارچه ژورژت

پارچه ژرژت هم در مد و هم در طراحی خانه کاربردهای زیادی دارد.

1. لباس. از آنجایی که ژرژت مانند پارچه ابریشمی شفاف نیست، پارچه ای عالی برای لباس است. یک لباس ژرژت پرده زیبایی دارد و به خوبی به شکل می چسبد. ژرژت اغلب برای لباس شب، لباس عروس و مناسبت‌های خاص استفاده می‌شود، اما پارچه‌ای همه‌کاره است که برای برش‌های مختلف لباس‌ها، از جمله لباس‌های خط چین، چین‌دار، گشاد، و لباس‌های روکش استفاده می‌شود. همچنین برای لباس های میدی و لباس های ماکسی با آستین بلند و آستین کوتاه مناسب است.
2. ساری ها. ساری‌های هندی اغلب از پارچه ژرژت ابریشمی ساخته می‌شوند، زیرا مواد به خوبی لایه‌بندی می‌شوند و پوشش خوبی دارند که هنگام بسته‌بندی به خوبی کار می‌کنند.
3. دکوراسیون منزل. ژورژت همچنین در دکوراسیون منزل برای مواردی مانند تزئینات پنجره، تزئینات میز و روکش بالش استفاده می شود.
راهنمای مراقبت از پارچه: چگونه از ژرژت مراقبت می کنید؟*
ژرژت باید خشک شود یا با دست شسته شود. از شستشو با ماشین لباسشویی خودداری کنید. برای شستن ژورژت با دست:

1. از یک شوینده ملایم در آب سرد استفاده کنید.
2. لباس یا اجناس خود را در یک وان پر از آب سرد و مواد شوینده خیس کنید و آن را به اطراف حرکت دهید تا صابون به طور یکنواخت پخش شود.
3. مورد را فشار دهید تا آب اضافی آن گرفته شود و بشویید.
4. برای جلوگیری از کشش و کشیدن، کالا را چروک نکنید.
5. مورد را صاف قرار دهید تا خشک شود.
برای طراحان مد نوپا، درک ویژگی ها و احساس پارچه های مختلف کلیدی است. در 20 سالگی، دایان فون فورستنبرگ صاحب کارخانه نساجی در ایتالیا را متقاعد کرد که به او اجازه دهد اولین طرح های خود را تولید کند. با آن نمونه ها، او به شهر نیویورک پرواز کرد تا یکی از نمادین ترین و ماندگارترین برندهای مد جهان را بسازد. با عضویت سالانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *