پارچه مودال چیست؟

بسیاری از خریداران و طراحان در جستجوی لباس های سازگار با محیط زیست هستند. همانطور که برچسب ها را بررسی می کنید و روی پارچه ها تحقیق می کنید ، احتمالاً با پارچه ای به نام مودال روبرو می شوید. از مودال اغلب در لباس های نرم و قابل تنفس مانند لباس خواب ، لباس زیر ، تی شرت و لباس ورزشی استفاده می شود. روی پوست شما احساس خوبی دارد ، اما آیا برای محیط زیست هم عالی است؟ بیایید نگاهی به واقعیت ها بیندازیم. ما در اینجا داستنی هایی که یک طراح لباس باید در مورد پارچه بداند را برای شما گرد آوردیم.

مودال از چه ساخته شده است؟

پارچه مودال از تفاله درخت راش ساخته شده است. این نوعی ریون است که همچنین گیاهی است. روند تولید مدال بسیار پیچیده است و شامل بسیاری از مواد شیمیایی از جمله هیدروکسید سدیم و دی سولفید کربن است. تولیدکنندگان با تراشه های چوب شروع می کنند ، آن را به تفاله تبدیل می کنند ، تفاله را به سلولز خالص می کنند و سپس از سلولز ورق می سازند.

بعد ، ورق ها در هیدروکسید سدیم غوطه ور می شوند و آن را به قطعات تقسیم می کنند. این قطعات غوطه وری شیمیایی دیگری را طی می کنند و ماده نارنجی از آن خارج می شود. دیگر کاملاً گیاهی نیست. ماده جدید دارای یک ماده شیمیایی دیگر است و زمان آن است که از این ماده الیاف ساخته شود. سپس ، با اسید سولفوریک غسل می شود. اکنون آماده است که نخ های مدال باشد ، که در پارچه های معین بافته می شوند.

آیا به نظر می رسد بسیاری از فرآیندهای شیمیایی؟ در واقع ، از مواد شیمیایی بسیاری مانند انواع دیگر راس استفاده نمی کند.

از آنجا که در طی فرآیند ماده جدیدی ایجاد شده است ، پارچه مدال را پارچه ای نیمه مصنوعی می نامند.

ویژگی های مودال

این پارچه بسیار نرم است. لباس های ساخته شده از مد معمولاً بسیار راحت هستند. پارچه دارای کشش بالایی است. همچنین بسیار زیبا عمل می کند ، درست مثل ابریشم. پارچه مستعد پیلینگ نیست. با دوام و تنفس است ، که باعث می شود لباس ورزشی مناسب باشد.
از همه بهتر ، حالت کاملاً زیست تخریب پذیر است.

چرا مودال را انتخاب کنید؟

استفاده از پارچه مود در مد شما فواید زیادی دارد. مردم دوست دارند این لباس را بپوشند زیرا دنج ، کشدار است و زود فرسوده نمی شود. در شستشو به راحتی کوچک نمی شود. بر خلاف برخی از پرتونگاران ، نیازی به خشکشویی نیست. مدهای مد معمولاً عالی به نظر می رسند ، احساس خوبی دارند و عالی شسته می شوند!

این سوال بزرگی است که شما منتظر آن بودید. آیا پارچه مودال را برای مزایای سازگار با محیط زیست انتخاب می کنید؟ پاسخ پیچیده است. دلیل اصلی طبقه بندی خوب آن برای محیط زیست تجزیه بیولوژیکی آن است.

حال ، بیایید به روند تولید نیز نگاهی بیندازیم. در مقایسه با پنبه ، تولید مدال از آب و زمین کمتری استفاده می کند. خوبه. همچنین ، یکی از اصلی ترین شرکت های نساجی که تولید کننده معیارها است ، متعهد می شود که رد پای کربن بسیار کمی باقی بگذارد. این شرکت Lenzing AG نام دارد که در اتریش مستقر است. نسخه مودال خود را با نام TENCEL به بازار عرضه می کند. اگر می خواهید از پارچه های معمولی برای مدهای سازگار با محیط زیست استفاده کنید ، Lenzing’s modal احتمالاً پایدارترین محصول است.

معایب انتخاب مودال

مودال به دوستدار محیط زیست شهرت دارد. با این حال ، همه شرکت های نساجی استانداردهای مشابه لنزینگ را ندارند. شرکت های دیگری نیز وجود دارند که درختان را در مناطق جنگل های بارانی قطع می کنند تا تولید عادی کنند. آنها خیلی مراقب مواد شیمیایی مضر که در فرآیند تولید استفاده می شود نیستند. به طور خلاصه ، بعضی از شرکت ها مسئولیت کمتری در مورد فرآیند ها و منابع خود دارند.

می توانید متعهد شوید که فقط محصولات Lenzing را بخرید ، اما این موضوع بسیار مشکل می شود زیرا Lenzing نخ را به شرکت هایی که پارچه تولید می کنند می فروشد. یافتن یک تی شرت مدرن به شرکت تولید کننده نخ ساخته شده از آن بسیار دشوار است. نه تنها این ، بلکه مودال اغلب با پارچه های دیگر مانند پنبه مخلوط می شود ، بنابراین ممکن است تی شرت حتی از یک منبع نباشد.

مسائل زیست محیطی را کنار بگذاریم ، آیا استفاده از پارچه های معین مضراتی دیگر دارد؟ ممکن است از قیمت آن منصرف شوید. قیمت مدال بیشتر از پلی استر یا نایلون است ، اگرچه قطعاً ارزان تر از ابریشم است.
اگر به دنبال گرم نگه داشتن هستید ، باید پارچه دیگری انتخاب کنید. Modal به دلیل خاصیت رطوبت زدایی در تابستان شما را خنک تر می کند ، اما در هوای سرد توانایی نگهداری گرما را ندارد.

یک تاریخچه بسیار کوتاه از پارچه های مودال

مودال پارچه ای نسبتاً جوان است که برای اولین بار در دهه 1950 در ژاپن ایجاد شد. در نظر گرفته شده بود که جایگزین ابریشم شود. Lenzing AG این ایده را در دهه 1960 تطبیق داده و از آن زمان تاکنون به صورت مدرن در آمده و روند کار را در طی سالها بهبود بخشیده است.

استفاده از پارچه مودال در مارک تجاری شما

آیا برند شما از محیط زیست آگاه است؟ بسیاری از خریداران معتقدند که اگر کالایی کاملاً مناسب برای محیط زیست تهیه کنند ، هزینه بیشتری را خرج می کنند. استفاده از مدال در مارک تجاری شما راهی عالی برای نشان دادن این است که شما به ردپای جهانی خود اهمیت می دهید ، خصوصاً اگر می دانید که الیاف موجود در مدهای شما از لنزینگ ناشی می شود. شما می توانید از کلمه “طبیعی” در بازاریابی خود استفاده کنید زیرا اصالت غذایی از درختان راش نشات گرفته است.

مودال خالص احساس لوکسی دارد ، بنابراین می تواند جایگزینی برای ابریشم باشد. همچنین نرم و لطیف است ، که آن را به گزینه ای مناسب برای پنبه تبدیل می کند. استفاده از آن را برای شلوار یوگا ، لباس شنا و لباس زیر در نظر بگیرید. مودال به اندازه کافی محکم بافته شده است که می تواند پارچه ای لوکس برای ملافه های تخت باشد. اگر برای ملحفه خوب است ، چرا لباس خواب و روپوش نه؟ به یاد داشته باشید که مودال یک ماده سبک است ، بنابراین برای مدهای تابستانی بهتر است.

اگر از مودال های مخلوط با الیاف دیگری مانند پنبه استفاده می کنید ، می توانید از آن در انواع مختلفی از مدها ، از جمله پیراهن ها و لباس های نرم و مجلل استفاده کنید. مودال معمولاً پنبه را بهبود می بخشد ، بنابراین پارچه نیز بهتر می پوشد و احساس بهتری نیز دارد. به علاوه ، یک ترکیب مدال و پنبه کمتر از پنبه ساده چروک می شود. مدال نیز به خوبی رنگ می شود ، بنابراین می توانید پارچه ای به رنگ زیبا برای لباس خود تهیه کنید.

با ایجاد مودال هایی برای استفاده سخت مانند لباس های ورزشی و شورت های دوچرخه استفاده می شود ، از دوام پارچه مودال استفاده کنید.

تماس با ما