سبک شناسی

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

سبک شناسی (بخش اول)

سبک های زیادی در دنیای مد و استایل وجود دارد که هر کدام ویژگیهای خود را دارند. واژه سبک به معنای روش، روند، شیوه، استیل، روش خاص، طرز و طریقه می باشد. سبک روشی است که فرد برای بیان اندیشه های خود انتخاب می کند که می تواند در قالب چیزی مانند حرف زدن، رفتار یا اثر هنری و… باشد. خصلت ها و ویژگی های صوری، شاخص و متمامیز در یک اثر هنری یا گروه خاص از آثار هنری که در واقع، اختلاف نظرها و طرز فکرهای مختلف ادوار تاریخی و مسایل مربوط به آن و… باعث پیدایش سبکها میشوند که می تواند به صورت های مختلف باشد.

به سبب استقلال انسان در راه تکامل، عصر روشنفکری در اروپا شکل گرفت که تقریبا در اواخر قرن 15 در تاریخ تحت عنوان رنسانس از آن یاد می  شود که این اتفاقات تاثیر بسزایی در هنر شرق (همزمان با دوره صفویه) داشت. تاریخ بخشی از فرهنگ است که به واسطه هنر آن دوران شکل می گیرد. باید به این نکته اشاره کرد که با گذشت زمان، سده بیست میلادی آغازگر سبکهای هنری جهان است. مثل مینیمال، سوریالیسم و…

در همین خصوص هنرمندانی که در این دوره ها بودن آثارشان با تغییرات جامعه و مسایل زندگی و پیشرفت علم و… دچار دگرگونی شده، این تغییرات تاثیر مستقیمی بر پوشش و سبک زندگی داشته که از دیرباز تا به امروز طراحان لباس زیادی به دنبال سبک و استایل مورد علاقه یشان بودند و با الهام گیری از این مسایل در عرصه مد و فشن (پوشاک و ملزومات و ملحقات) و… فعالیت می کنند.

در این بین به معرفی چند سبک و استایل معروف در حوزه مد و فشن در چند بخش می پردازیم، که بسیاری از افراد آنها را به عنوان استایل خود انتخاب کرده و مورد استفاده قرار می دهند.

سبک کلاسیک: classic style

شخصیتی با این استایل نمایانگر ظاهری آراسته و شیک، با سلیقه و با وقار بوده که با دیگر استایلها می تواند آمیخته شود. بیشتر از رنگ های خاکستری، طوسی، سورمه ای و دیگر رنگها، گاها با ترکیب های خنثی استفاده می کنند. جنس پارچه ها اغلب پشمی، پنبه ای، ابریشمی و پارچه هایی مرغوب با کیفیت بالاست، مدلها اغلب ساده، راسته وکمی چسبان است. حالت رسمی و متناسب با فرم اندام و مناسب با مد روز هستند، مدل مو و آرایش ساده ای را انتخاب می کنند و تمایل به ست کردن کیف وکفش دارند. این استایل مناسب برای محیط کار و مراسم و میهمانی های رسمی می باشد.

 

 

سبک مینیمال minimal style

شخصیتی با این استایل نمایانگر جذابیت، سادگی و مدرن بودن است. بیشتر از رنگهای سفید و سیاه و خاکستری استفاده می کنند و پالت رنگی محدودی دارند و در صورت استفاده از دیگر رنگها، با یکی از این سه رنگ همراه است و پارچه ها اغلب تک رنگ، راه راه، خال دار، طرح های خیلی ساده داشته اما دارای جنس عالی و با کیفیت هستند، لباسها در سایز بزرگ یا هم اندازه اندام است اما نه چسبان. برای متقاضیان این سبک طرحها و مدلها ازنظر جنسیتی یعنی زنانه و مردانه بودن فرقی ندارد. زیور آلات کاملا خلاقانه، ناب، ظریف و کوچک هستند و از کیف و کفشهای ساده استفاده می کنند. مانند کارهای کوکوشانل.

سبک کژوال casual style

شخصیتی با این استایل نمایانگر حس راحتی، سبکی، کم زحمتی و خلاقیت دارد. این سبک غیر رسمی بوده و مناسب برای فعالیتهای روزمره با ظاهری موجه و در عین حال راحت است. اغلب از همه ی رنگها بالاخص رنگهای روشن که به صورت تک رنگ یا با طرح های ساده  استفاده می شود. جنس پارچه ها جین، کتان، پنبه، کشباف و… بوده که نرم و لطیف نیز هستند. کفشهای راحت، پاشنه دار یا بدون پاشنه مورد استقبالشان است.

 

سبک هنری artistic style

شخصیتی با این استایل نمایانگر تفکری خلاق داشته که نگاهی خاص به پوشش دارند. خلاقیت و نوآوری، محور اصلی  سبکشان به حساب می آید. به تم رنگهای مختلف و گاهی رنگارنگ علاقه دارند اما طرح و نقشهای لباس را مطابق با سلیقه شخصیشان انتخاب می کنند. به کارهای دست دوز و دست سازه ها از قبیل تزیینات چوبی، فلزی، بافتنی، گلدوزی، نقاشی روی پارچه و… توجه ویژه ای دارند. اغلب لباسها از جنس الیاف طبیعی بوده و از پارچه های کتان و جین و پنبه ای استقبال میکنند. خیلی درگیر جریان مد نمی شوند اما تمایل زیادی به شکستن هنجار ها دارند، به طوری که از لباسهای ساده راحت و گشاد همراه با کلاه و گاهی شال گردن استفاده می کنند، اما از رنگ موی فانتزی با مدل موهای نامتقارن و عجیب و غریب استفاده میکنند. مانند کارهای اِلِسا اِسکیا پارلی

نویسنده: نادیا روشندل

کارشناس ارشد طراحی پارچه و لباس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *