دوخت پر: چگونه دوخت پر را بدوزیم

دوخت پر یک تکنیک سوزن دوزی برای پروژه های گلدوزی است. از دوخت پر برای اضافه کردن الگوهای گلدوزی منحصر به فرد به حوله های چای، نمونه بردارها و سایر مواد پارچه ای خود استفاده کنید.

چگونه یک دوخت پر ساده بدوزیم

برای افزودن یک کوک تزئینی به پارچه های خود، این آموزش دوخت دستی را دنبال کنید:

1. مواد خود را جمع‌آوری کنید. برای دوخت دستی به پارچه، مداد، خط کش، نخ گلدوزی، سوزن گلدوزی و حلقه گلدوزی نیاز دارید. در فضایی با نور مناسب کار کنید تا نخ و سوزن را به راحتی ببینید.
2. خطوط بخیه ایجاد کنید. با استفاده از خط کش چهار خط افقی را با مداد بکشید. طول خطوط موازی باید شش اینچ باشد. این خطوط را با برچسب A، B، C و D، با A در بالا و D در پایین علامت بزنید. حروف را با مداد به فاصله نیم اینچ روی پارچه بنویسید.
3. اولین بخیه خود را بزنید. از پشت پارچه، سوزن را از بالای خط A به سمت بالا بیاورید، و سوزن را از طریق C در همان صفحه ای که دوخت روی A قرار داده اید، پایین بیاورید. بکشید، اما حلقه را نبندید. سوزن خود را از طریق خط B، حدود یک چهارم اینچ به سمت راست، بالا بیاورید و سوزن را از حلقه عبور دهید. برای ایجاد اولین شکل V خود را محکم بکشید.
4. یک V دوم ایجاد کنید. سوزن خود را از طریق خط D در همان نقطه ای که بخیه روی B زده شده است قرار دهید. یک حلقه بگذارید و سوزن خود را از طریق C به اندازه یک چهارم اینچ پایین خط خود بکشید. سوزن خود را از میان حلقه بکشید و کمی آن را بکشید تا V دوم خود را ایجاد کنید.
5. دوخت را به این الگو ادامه دهید. سوزن خود را از طریق A در همان صفحه ای که بخیه شما دقیقاً روی C بود قرار دهید. یک حلقه بگذارید و سوزن خود را از طریق B به اندازه یک چهارم اینچ پایین خط خود بکشید. حلقه را بکشید و بکشید. با این الگو ادامه دهید، بخیه های جدید بزنید تا به انتهای خط خود برسید.
6. بخیه خود را بکشید. بعد از اینکه V نهایی خود را درست کردید، سوزن خود را از روی پایه V از بالای پارچه به سمت پایین وارد کنید. این کمک می کند تا بخیه نهایی را در جای خود محکم کنید و سپس می توانید نخ را از پشت قیچی کنید و در انتها ببافید.

10 دوخت پایه گلدوزی

برخی از دوخت های گلدوزی اولیه را بیاموزید تا ببینید چه طرحی را می خواهید به پارچه های خود اضافه کنید:
1. دوخت زنجیره ای: این نوع دوخت پر دارای یک سری دوخت محکم حلقه ای است که شبیه یک زنجیر است. می توانید دوخت زنجیره ای را در یک خط مستقیم یا منحنی انجام دهید.
2. دوخت شورون: دوخت شورون یک سری M’های پهن است. پنج نقطه شکل M دارای یک دوخت کوتاه و مستقیم است.
3. دوخت پر بسته: زیگزاگ‌های مرکزی یک دوخت پر بسته در سمت چپ و راست توسط یک نخ مستقیم که به عنوان حاشیه عمل می‌کند، بسته می‌شوند.
4. دوخت مرجانی: این دوخت دارای گره های کوچک و محکمی است که در امتداد یک ساقه تنگ فاصله دارند. این دوخت تزیینات جزئی ایجاد می کند که شبیه گیاهان مرجانی لطیف و نرم است.
5. دوخت پر دوبل: یک دوخت پر پایه دارای یک ساقه با حلقه در دو طرف است. در دوخت پر دوتایی، بخیه های سمت چپ یا راست ساقه شروع یک دوخت پر جدید می شود و طرحی آراسته‌تر و پیچیده‌تر ایجاد می کند.
6. دوخت استخوان ماهی: دوخت استخوان ماهی یک دوخت پرکننده است که برای ساختن طرح های ماهی، برگ، پر یا گلبرگ به خوبی کار می کند. بخیه‌های استخوان ماهی از بالا به پایین انجام می‌شوند و در دو طرف خط مرکزی بخیه‌ها انجام می‌شود. شکل نهایی از پایه دور می شود و به نقطه ای در بالا می رسد.
7. کوک مگس: یک کوک مگس شکل V گسترده ای ایجاد می کند و خطوط چپ و راست نخ شبیه بال مگس است. نقطه ای که خطوط به هم می رسند مانند یک نقطه کوچک یا بدن یک حشره به نظر می رسد.
8. دوخت شاه ماهی: یکی از انواع ساده‌تر گلدوزی، دوخت ماهی‌ماهی نوعی دوخت زیگزاگی است که شبیه یک سری M‌های پهن است. هر یک از بخیه های متناوب با هم همپوشانی دارند.
9. دوخت دیزی تنبل: سوئیچ دیزی تنبل راهی سریع برای ایجاد یک طرح گل کوچک است. دوخت دیزی تنبل معمولاً دارای پنج حلقه یا گلبرگ در اطراف یک نقطه مرکزی است، اگرچه بسته به ترجیح خود می توانید گلبرگ های بیشتری اضافه کنید.
10. دوخت اسکرول: کوک اسکرول شبیه به دوخت زنجیره ای است، با این تفاوت که حلقه ها به صورت شل بسته شده اند و یک الگوی حلقه ایجاد می کنند.
آیا می خواهید درباره آزادسازی مد لباس درونی خود بیشتر بدانید؟*

تماس با ما