تامین پارچه های مناسب برای طراحی لباس

یکی از بزرگترین چالش های یک طراح لباس، طراحی لباسی خلاقانه است که بودجه و محدودیت های تولید را نیز برآورده کند. طراحان به دنبال توسعه چیزی هستند که واقعاً دیدنی باشد، اما همچنین می‌خواهند آن چیزی باشد که توسط مصرف‌کنندگانی که ارزش آن را می‌دانند، استفاده شود. بنابراین، چیزهای زیادی برای یافتن تعادل مناسب برای ایجاد یک لباس انجام می شود.

نوع پارچه ای که برای ساخت لباس انتخاب می شود نقش مهمی در ایجاد آن دارد. به این دلیل است که یک لباس با ظاهر عالی اگر توسط مصرف کنندگان پوشیده نشود، بی فایده است.

تامین پارچه

این فرآیند یافتن یک خرده فروش یا تامین کننده است که از آنجا یک طراح می تواند پارچه مورد نیاز را خریداری کند. این یکی از ضروری‌ترین بخش‌های زنجیره تامین می‌شود، زیرا طراح به یک تامین‌کننده قابل اعتماد نیاز دارد که بتواند پارچه‌ها را به موقع و با قیمتی متناسب با محدودیت‌های بودجه عرضه کند. البته طراح نیز نیاز دارد که پارچه در شرایط عالی تحویل داده شود.

مناسب بودن پارچه

در حالی که در پروژه ای برای ایجاد یک لباس جدید، طراحان دقیقاً نوع پارچه مورد نیاز را در نظر می گیرند. برخی از پارچه ها جرم بسیار بالاتری نسبت به بقیه دارند. این بدان معنی است که آنها ممکن است برای همه کارها مناسب نباشند زیرا پارچه ممکن است برای استفاده حجیم باشد.

این ممکن است به یک طراح نیاز داشته باشد که به دنبال پارچه ای سبک وزن باشد، چیزی که از پنبه یا ژاکارد ساخته شده باشد. طراح همچنین می تواند از ساتن یا ابریشم استفاده کند، اما این پارچه ها معمولاً برای چیزهایی مانند شلوار یا لباس ورزشی مناسب نیستند. این در درجه اول به این دلیل است که آنها به خوبی نفس نمی‌کشند، چیزی که مخصوصاً در لباس‌های ورزشی ضروری است. علاوه بر این، ابریشم می‌تواند بسیار گران‌تر از پنبه باشد، که ممکن است از استفاده از آن نیز جلوگیری کند.

در مرحله بعد، باید انعطاف پارچه را در نظر گرفت. میزان کشش پارچه هنگام پوشیدن می تواند از نظر نوع لباسی که قرار است ساخته شود بسیار مهم است. این یک مثال است که در آن انعطاف پذیری ضروری است.

فراتر از انعطاف پذیری و وزن، عوامل دیگری مانند ضخامت وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. به عنوان مثال، اگر یک طراح در حال ساخت پرده یا پرده باشد، به وضوح پارچه ای می خواهد که بسیار ضخیم‌تر باشد و به جلوگیری از نور کمک کند.

استفاده از لباس

همه ملاحظات بر روی یک عنصر اساسی متمرکز شده است – اینکه این ماده برای چه چیزی استفاده خواهد شد. هنگامی که طراح در حال تهیه مواد است، ایده ای در مورد آنچه که قصد ساخت آن را دارند دارد، و از این رو آنها تعیین می کنند که بهترین پارچه برای تولید آن مورد از چه پارچه ای استفاده شود.

این ممکن است به این معنی باشد که چندین پارچه مختلف قرار است استفاده شود. ممکن است یک آستر داخلی که از پلی استر یا پنبه ساخته شده باشد و قسمت بیرونی آن از چرم یا مواد ناهموار دیگری ساخته شده باشد. ممکن است تکه‌هایی از لباس وجود داشته باشد، مانند بالشتک‌های شانه یا آرنج، که از پارچه متراکم‌تری ساخته شده‌اند. طراح باید مدتی زمان صرف کند تا بفهمد بهترین ماده ای که می تواند برای ایجاد انعطاف پذیری، راحتی و سبک مورد استفاده قرار گیرد، و در عین حال به بودجه طراح، سازنده و مصرف کننده نیز پایبند باشد.

نحوه پوشیدن آن لباس بخشی از کاربرد لباس است. اگر این یک لباس کوکتل خیره کننده است که قرار است برای یک میعادگاه عاشقانه یا برای یک شب با دوستان پوشیده شود، موادی که باید تهیه شوند به طور قابل توجهی با آنچه که طراح لباس خواب یا لباس ورزشی ایجاد می کند متفاوت است. یک تکه لباس همچنین ممکن است چندین هدف مختلف داشته باشد، به این معنی که می‌توان آن را در محل کار، بیرون از شهر یا هنگام استراحت در خانه پوشید.

انواع پارچه

وقتی کسی به دنبال آن پارچه ایده‌آل است، ملاحظاتی در رابطه با نوع پارچه مورد نیاز وجود دارد. به طور کلی، از نظر نحوه تولید، پارچه ها به دو نوع عمده تقسیم می شوند: بافتنی و بافته شده.

بافتنی

پارچه بافتنی بسیار سبک‌تر است و پوشیدن آن راحت‌تر است و برای حفظ ظاهر خود نیازی به مراقبت زیادی از جانب مشتری ندارد. پارچه‌های بافتنی در برابر چروک شدن مقاومت می‌کنند و برای بسیاری از کسانی که می‌خواهند به سادگی یک پیراهن یا شلوار را بدون نگرانی در مورد فشار دادن یا خشک‌شویی آن‌ها بپوشند، به انتخابی محبوب تبدیل می‌شوند. خوب هم می شویند.

پارچه‌های بافتنی معمولاً در لباس‌هایی مانند بالاتنه‌های راحت، زیرپوش‌ها و لباس‌های ورزشی استفاده می‌شوند. انواع متداول الیاف بافتنی شامل مواردی مانند کتان، پشم، ابریشم، پلی استر، پنبه، لیوسل و مخلوط پنبه است.

بافته شده

پارچه های بافته شده از این جهت متفاوت هستند که با دو یا چند مجموعه نخ که با یکدیگر در هم تنیده شده اند ساخته می شوند. این درهم تنیدگی در زوایای قائم انجام می شود و با استفاده از چیزی شبیه به قدرت یا بافندگی دستی ساخته می شود.

این یک پارچه بسیار بادوام است. هر دو دارای درجه بالایی از شفافیت، مقاوم در برابر سایش و مقاوم در برابر قرص است. هر چه تعداد نخ ها بیشتر باشد کیفیت ریزتر می شود. این نوع مواد معمولاً در مواردی مانند شلوارهای مجلسی و پیراهن های دکمه دار استفاده می شود.

انواع تامین کنندگان

هنگامی که طراح برای تایید طرح با سازنده کار کرد، گام بعدی یافتن تامین کننده ای برای پارچه است. در این برهه از زمان، آنها به وضوح از آنچه می‌خواهند، نوع لباسی که می‌خواهند تولید کنند و پارچه مناسب مورد نیاز، ایده دارند.

به طور کلی سه نوع مختلف تامین کننده پارچه وجود دارد که یک طراح و سازنده می تواند آنها را پیدا کند. هر یک از اینها دارای حداقل مقدار پارچه است که باید در یک زمان خریداری شود، که اغلب به عنوان MOQ شناخته می شود.

آسیاب پارچه

یک کارخانه پارچه، پارچه‌هایی را که به آن‌ها «ساخته شده برای عرضه» گفته می‌شود، ارائه می‌کند. این بدان معناست که آنها حداقل نیاز سفارش قابل توجهی دارند، به این معنی که انتظار می رود تعداد زیادی لباس در یک زمان تولید شود، به طور بالقوه هزاران یا بیشتر. بدیهی است که برای خرید از این نوع تامین کننده به بودجه زیادی نیاز است.

مبدل

مبدل شرکتی است که کالاهای ناتمام را از کارخانه پارچه خریداری می کند. سپس به تکمیل پارچه، از جمله چاپ، شستشو و رنگرزی پارچه اقدام می کنند. سپس به سازنده فروخته می شود. از آنجایی که آنها مقادیر کمتری را از کارخانه پارچه خریداری می‌کنند، معمولاً می‌توانند با حداقل سفارش کمتری بفروشند.

جابر

این شرکتی است که معمولاً دارای سهام محدود از هر پارچه است. آنچه آنها در دسترس هستند معمولاً از مبدل یا آسیاب تهیه شده است. آنها این پارچه را با قیمت پایین می فروشند، اما اشکال این است که تولید کننده احتمالاً مقدار زیادی پیدا نمی کند یا نمی تواند در آینده آن پارچه را از آنها خریداری کند. این یک بار خرید پارچه از تامین کننده است.

یافتن تامین کننده مناسب

هنگامی که اکثر آنها از یک تامین کننده خرید می کنند، به یکی از سه روش این کار را انجام می دهند. اولین مورد این است که آنها یک تجارت عمده فروشی در نزدیکی خود دارند که می توانند پارچه را به آنها تحویل دهند. روش دوم این است که با یک تامین کننده آنلاین نیز توافق کنید که پارچه را ارسال و حمل کند.

سومین جایگزین برای یک طراح یا سازنده باهوش، بازدید از یک نمایشگاه تجاری برای ملاقات با تامین کنندگان و ایجاد رابطه با آنها است. یکی از بهترین راه‌ها برای به دست آوردن قیمت با تخفیف یا پارچه باکیفیت‌تر زمانی است که نوع مناسبی از رابطه ایجاد شود. در نمایشگاه‌ها، طراحان و تولیدکنندگان فرصتی برای ملاقات با مشاوران و فروشندگان پیدا می‌کنند و اطمینان حاصل می‌کنند که تامین‌کننده نه تنها قادر به تهیه پارچه‌های مورد نیاز است، بلکه می‌تواند انواع پارچه‌های دیگر را نیز در آینده عرضه کند.

بنابراین، طراحی مد به سادگی طراحی چند طرح از یک لباس و ایجاد آن بر روی یک ماشین خیاطی یا صنعتی نیست. چیزهای زیادی برای یافتن پارچه مناسب وجود دارد و درک منبع پارچه‌ها به روان‌تر شدن فرآیند کمک می‌کند.

 

تماس با ما