اصطلاحات پرکاربرد در دنیای مد و لباس (بخش سوم)

پرتفولیوی (Portfolio):

پورتفولیوی همان آلبوم کار است که پروژه های انجام شده در طول یک ترم یا دوره توسط آن ارائه خواهد شد و نشان دهنده سیر یادگیری و تکامل و توانایی است که مدرکی برای سنجش فرد به حساب می آید. برای چیدمان کارها در پرتفولیوی باید یک ایده پردازی مناسب باید، یک ساختار منظم و پیوسته درنظر گرفت تا منبعی برای نشان دادن توانایی و قابلیت خود باشد.

تم (Tem):

تم به معنای زمینه، مضمون، ملودی اصلی می باشد که به صورت سنتی و مدرن قابل اجراست. در طراحی لباس گاهی می توان با مواد اطراف و الهام گرفتن از آنها طرح های مختلفی را با ایده های جدید، بدیع و اورجینال به سرانجام رساند و برای همین تم بسیار حائز اهمیت است. تم روشی برای تعیین و تحلیل الگوها بوده که باعث سازماندهی کار و ارائه ایده ها در قالب جزئیات و یا قالب اصلی کار باشد.

ترند (Trend):

به معنای روند، گرایش، فراگیرشدن و رواج یافتن می باشد. ترند بسیار سریع تغییر کرده و بازه کوتاهی دارد، چرا که در همان بازه زمانی بسیار خاص و مورد استقبال قرار می گیرد که این موضوع به صورت منطقه ای یا جهانی است. ترند به دنبال آخرین سبک ها و مدل ها می آید که جزئی از مد است و روند و مدت زمان ماندگاری مد به حساب می آید که مردم به طور ناخواسته از خاصیت ترند پیروی می کنند. ترند نوعی روش یا حالتی جدید که در دوره زمانی خاص از آن پیروی شده و بعد از مدتی جای خود را به ترند دیگری مثل سبک شلوار جین یا برخی زیر سارافونی ها و… میدهد.

ترندها با توجه به فصلهای سال، شاخص های اقتصادی یا روند سیاسی و دیگر مسائل اجتماعی تغییر می کنند.

سیلوئت: (Silhouette):

سیلوئیت شکل کلی لباس است که نمای خارجی لباس را شکل می دهد. سیلوئیت در زبان انگلیسی به معنای سایه بوده و در حوزه مد و پوشاک به معنای فرم کلی لباس است. در طراحی لباس با توجه به سیلوئیت هایی که وجود دارد می توان ایده پردازی کرد و شکل مرئی لباس را به وجود آورد که گاهی می تواند دوره زمانی خاصی را القاء کند و به طراحی، خط و نگاه فکری می دهد و کلیت لباس بر همین اساس شکل می گیرد. باید توجه داشت که در سیلوئیت ها جزئیات دیده نمی شوند و گاهی ممکن است با توجه به انتخاب طرح دو سیلوئیت با هم ترکیب شود.

چهار اصل طراحی: 1. سیلوئیت(Silhouette) 2. جزئیات (Detail) 3. بافت (Texture) 4. رنگ (Color) می باشد.

انواع سیلوئیت:

سیلوئیت مثلثی که تاکید بر سرشانه دارد.

سیلوئیت پیله ای یا تخم مرغی که تاکید بر بالاتنه و باسن را دارد.

سیلوئیت ساعت شنی که تاکید بر کمر دارد.

سیلوئیت T که تاکید بر بالاتنه پهن و پایین تنه تنگ دارد.

سیلوئیت A-Line یا خیمه ای که تاکید بر پایین تنه دارد.

سیلوئیت راسته یا خط کشی که به صورت لباس یکسره و ماکسی می باشد.

سیلوئیت امپایر، لباسهایی که از زیر سینه برش دارند.

سیلوئیت پری دریایی، لباسهایی که تا زیر زانو تنگ و از زانو به پایین حجیم هستند.

سیلوئیت ملکه ویکتوریا، لباسهای مناسب برای عروس می باشند.

مد برد (Mood Board):

مد برد ابزاری است که طراحان برای ایده گرفتن از آن استفاده می کنند. در مد برد ترکیبی از عکس، فونت، طراح های مختلف، نمونه پارچه، نمونه رنگ و… استفاده می شود تا درک بهتری از علایق بدست آید و هر آنچه از موضوع الهام گرفته شده، درونش جمع می شود و به عنوان تخته فکر از آن استفاده می شود که گاهاً می توان به عنوان پیش نمایش بصری برای کار استفاده کرد. این تصاویر مجموعه ای است که حس و حال و ایده ها را به ما انتقال می دهد و چشم را به سمت پروژه مورد نظر هدایت می کند و به صورت فیزیکی تاثیر زیادی دارد.

استوری برد (Story Board):

استوری برد به معنای تصویر داستان می باشد و برای کارهای تجاری و ایده گرفتن مورد استفاده قرار می گیرد که منبع الهام همان تصاویری است که در استوری برد استفاده شده است که پایه و اساس طراحی یک لباس را در خود جای داده است. استوری برد یکی از رسانه های بصری می باشد که یک داستان را به صورت تصویری الهام بخش بیان کرده است. یک طراح خوب علاوه بر داشتن توانایی و استعداد از خلاقیتش نیز استفاده کرده و یک لباس را با دانش اقتصادی اش در دنیای مد طراحی کرده است، بنابراین یک طراح باید نسبت به روند مد، سبک و سلیقه بازار به روز و مطلع باشد تا به همان نسبت در بازار و دنیای مد دیده شود.

نویسنده: نادیا روشندل

کارشناس ارشد طراحی پارچه و لباس

تماس با ما