اصطلاحات پرکاربرد در دنیای مد و لباس (بخش اول)

 

زمانیکه به موضوعی یا رشته ای علاقه مند می شویم و در آن حوزه فعالیت میکنیم، باید با اصطلاحات عمومی، نیمه عمومی و تخصصی رایج آنها آشنا باشیم، گاهی این اصطلاحات محدود به هنرهای دیداری بوده و گاه در مفهوم انگیزشی به کار می رود. با توجه به کاربردشان، مفهوم و منظور خود را به علاقه مندان در این زمینه و هم صنفی های خود برسانیم. مد و فشن یکی از مواردیست که باید بسیاری از اصطلاحات را دانست تا درک و شناخت بهتر و بالاتری از اخبار و رسانه ها داشته باشیم.

فواید آشنایی با این اصطلاحات عبارتند از:

فهم ما را از اخبار و گزارشات و تحلیل های مد نویس ها و فعالان کسب و کار فشن نسبت به موضوعات مطروحه افزایش میدهد.

دید ما را نسبت به موضوعات دنیای فشن، حرفه ای تر و جامع تر می کند.

درک بهتری به ما در آشنایی با مقولات دنیای فشن می دهد.

سبب ارتقا دانش و دانایی ما در صنعت مد و لباس شده و چه بسا فرصت های کسب و کار گوناگونی را در اختیار ما قرار می دهد.

آشنایی با اصطلاحات عمومی و تخصصی دنیای فشن، ضریب خلاقیت ذهنی و هنری ما را افزایش می دهد و با زبان دنیای میان رشته ای فشن بهتر آشنا می شویم.

اکسسوری: accessory

واژه ای است که در صنعت و مد، کاربرد های مختلف داشته و به دفعات از آن استفاده می شود. به معنای لوازم جانبی (متعلقات و لوازم ضروری و غیر ضروری) یک محیط یا وسیله است، که در حیطه پوشاک، شامل تمام لوازم جانبی در کنار لباس اصلی می شود و به دو دسته پوشیدنی و حمل کردنی تقسیم میشود. اکسسوری ها لباس ها را تزیین می کنند و به آنها زیبایی می بخشند و گاهی کاربردشان را اضافه می کنند.

دسته پوشیدنی شامل: دستمال سر، شال گردن، دستمال گردن، شال، روسری، انواع کلاه، کت، شنل، کراوات، پاپیون، کمربند، بند شلوار(ساس بند)، انواع دستکش، ساعت، دستبند، انگشتر، دکمه سر دست، طلا و جواهرات، انواع جوراب، کفش، چکمه و…

دسته حمل کردنی شامل: انواع عینک آفتابی، چتر های آفتابی و معمولی، انواع کیف پول، کیفهای دستی، کیف جیبی، بادبزن، چوب دستی، آویزهای مختلف مثل جا کلیدی و …

 

 

 

اکسسوار (Accessoar): وسایل و اثاثیه ای که در صحنه وجود دارد.

 

کالکشن (collection):

به معنای مجموعه بوده که در حوزه پوشاک، بسیاری از مجموعه ها بر اساس فصل ها، نوع لباس، جنسیت(مردانه، زنانه، بچگانه) برند، رنج قیمت و… بوده که بر اساس استوری برد و کاملا خلاقانه، ایده پردازی و دسته بندی می شود. در طراحی کالکشن صفر تا صد کار توسط خود طراح یا تیم همراه او طراحی می شود.

نیو کالکشن (New collection): ( مجموعه جدید، لباس هایی که تازه طراحی و تولید شده)

نیو ارایوال (New Arrivals): (تازه رسیده ها، لباسهایی که به تازگی وارد فروشگاه شده و آماده فروش هستند)

 

لاین (Line): به معنای خط بوده، که در حوزه پوشاک از آن به عنوان خط مد یاد می شود. به کلیه لباسهایی گفته می شود که یک طراح مد برای یک دسته خاص در شرکت مد خود تولید می کند، که ممکن است از چندین مجموعه تشکیل شود، به طور مثال مجموعه ی طراحی پیراهن، شلوار، کت و …

 

کانسپت (Concept): این واژه به معنای ایده و طرح بزرگ پشت یک طرح(مفهوم و اندیشه نهفته در طرح) است. کانسپت یک تفکر  و تصور سازمان بخش بوده  که در ایجاد یک طرح خارق العاده به عنوان هدف نقش بسزایی دارد، کانسپت ایده و تفکری است که در معماری نمود بیشتری داشته و در طراحی لباس نیز از آن استفاده می شود. برای کانسپت های خاص باید ایده پرداز ماهری بود.

 نویسنده: نادیا روشندل

کارشناس ارشد طراحی پارچه و لباس

تماس با ما