پارچه شناسی (بخش چهارم: چاپ پارچه«قسمت دوم»)

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

پارچه شناسی (بخش چهارم: چاپ پارچه«قسمت دوم»):

چاپ ترانسفر

در این روش در قدم اول، طرح قابل چاپ را بر روی کاغذ می کشند. بعد از آن با استفاده از حرارت و تحت فشار قرار دادن پارچه به آن منتقل می شود. از لحاظ کیفیت چاپ تفاوت آن چنانی با روش های چاپ شابلون و غلتکی ندارد اما از لحاظ هزینه، قیمت تمام شده آن حدودا به نصف می رسد. از این رو برای پارچه های تریکو استفاده می شود.

چاپ دو رو

این نوع چاپ معمولا بر روی پارچه های نخی، توسط ماشین چاپ دو رو انجام می شود. در این روش چاپ، تاثیرات طرح بافت مانندی در پارچه بوجود میاورد.

چاپ دیجیتال

برای این چاپ می توان انواع تصاویر، متون و فایل های خطی و غیر خطی را روی انواع کاغذ و برخی پارچه ها به چاپ رساند. چاپ تبلیغات بر روی کاغذ و پارچه یکی از کاربردهای اصلی این چاپ می باشد که امکان تبلیغ و نشر خدمات و محصولات را فراهم می آورد. در این روش قطرات بسیار ریز رنگ از هد دستگاه چاپگر جوهر افشان روی پارچه ‌‌پاشیده می شود. نرم‌افزار دستگاه چاپ مطابق فایل عکس ورودی، عمل چاپ را کنترل می‌کند تا کیفیت و رنگ مورد نظر به ‌دست‌ آید. روش چاپ دیجیتالی آخرین تکنولوژی چاپ روی پارچه است و به سرعت در حال پیشرفت است.

 

چاپ سابلیمیشن

 

این روش چاپی امکان چاپ تصاویر به صورت کامل و بی نقص را در اختیار چاپگر ها قرار داده و علاوه بر روی پارچه روی انواع سطوح مسطح و مدور مانند لیوان، بشقاب، سطوح سرامیکی و … کاربرد دارد.

 

چاپ سیلک اسکرین

در آن تور بر روی قالب یا چهار چوب مسطح یا استوانه‌ای از جنس سیلک، نایلون، پلی ‌استر یا فلز قرار می گیرد و با داروی ژلاتین حساس به نور، آغشته شده و بعد از نوردهی شسته می شود. که نهایتا تصویر مورد نظر روی این توری منعکس می گردد و بخش‌هایی از تصویر که باید بی رنگ باشند، با ماده‌ای مسدود کننده مانند موم پوشیده می‌شود. اپراتور مرکب چاپ یا رنگ را با فشار کاردک یا غلتک به سطح چاپ شونده منتقل می‌نماید. رنگ یا مرکب تنها به بخش‌های مسدود نشده منتقل و تصویر روی آن ظاهر می شود.

 

نویسنده: نادیا روشندل

کارشناس ارشد طراحی پارچه و لباس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما