فست مد چیست؟

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

فست مد چیست؟

فست مد اصطلاحی است که برای توصیف طرح‌های لباس استفاده می‌شود که به سرعت از کت واک به فروشگاه‌ها می‌روند تا از روندها استفاده کنند. این مجموعه ها اغلب بر اساس سبک هایی هستند که در نمایش های باند هفته مد ارائه شده اند یا توسط افراد مشهور پوشیده شده اند. مد سریع به مصرف کنندگان اصلی اجازه می دهد تا ظاهر جدید داغ یا چیز بزرگ بعدی را با قیمتی مقرون به صرفه خریداری کنند.
مد سریع به دلیل روش‌های تولید و حمل و نقل ارزان‌تر و سریع‌تر، افزایش اشتهای مصرف‌کنندگان برای سبک‌های به روز، و افزایش قدرت خرید مصرف‌کننده – به‌ویژه در میان جوانان – برای ارضای این خواسته‌های ارضاء فوری رایج شد. . به دلیل همه اینها، فست مد سنت تثبیت شده برچسب های لباس را برای معرفی مجموعه ها و خطوط جدید به صورت منظم و فصلی به چالش می کشد. در واقع، غیرمعمول نیست که خرده فروشان فست مد محصولات جدید را چندین بار در یک هفته معرفی کنند تا در روند باقی بمانند.
.فست مد لباس‌های ارزان قیمت اما شیک را توصیف می‌کند که به سرعت از طراحی به فروشگاه‌های خرده‌فروشی حرکت می‌کنند تا با روندها مطابقت داشته باشند و مجموعه‌های جدید به طور مداوم معرفی شوند.
.نوآوری در مدیریت زنجیره تامین در میان خرده فروشان، مد سریع را ممکن می سازد.
.زارا و اچ اند ام دو غول در زمینه مد سریع هستند. سایر موارد عبارتند از UNIQLO، GAP و Topshop.
.قیمت های مقرون به صرفه و رضایت فوری برای مصرف کنندگان، سود بیشتر برای شرکت ها، و دموکراتیک کردن لباس های شیک از جمله مزایای فست مد هستند.
.از جنبه منفی، مد سریع نیز با آلودگی، ضایعات، ترویج ذهنیت ‘یکبار مصرف’، دستمزدهای پایین و محل کار ناایمن همراه است.

درک فست مد

خرید لباس زمانی یک رویداد محسوب می شد. مصرف کنندگان برای خرید لباس های جدید در زمان های خاصی از سال پس انداز می کنند. افرادی که به سبک آگاه هستند، پیش نمایشی از سبک های آینده را از طریق نمایش های مد دریافت می کنند که مجموعه های جدید و خطوط لباس را چندین ماه قبل از ظهور در فروشگاه ها به نمایش می گذارند.

اما در اواخر دهه 1990 این امر تغییر کرد، زیرا خرید به نوعی سرگرمی تبدیل شد و هزینه های احتیاطی برای لباس افزایش یافت. مد سریع را وارد کنید – لباس‌های شیک و ارزان قیمت، تولید انبوه با هزینه کم، که به مصرف‌کنندگان این امکان را می‌دهد که احساس کنند همان سبک‌هایی را می‌پوشند که «روی باند فرودگاه راه می‌رفتند» یا توسط یک سرگرم‌کننده ورزش می‌کردند.

مد سریع با نوآوری در مدیریت زنجیره تامین (SCM) در میان خرده فروشان مد امکان پذیر شده است. هدف آن تولید سریع لباس‌های مقرون‌به‌صرفه در پاسخ به (یا پیش‌بینی) تقاضاهای مصرف‌کننده در حال تغییر است. فرض این است که مصرف کنندگان مد بالا را با هزینه کم می خواهند. در حالی که این لباس‌ها اغلب بدون دقت ساخته می‌شوند، اما قرار نیست برای سال‌ها یا حتی چندین بار پوشیده شوند.

مد سریع از مفهوم مدیریت دسته پیروی می کند و سازنده را با مصرف کننده در یک رابطه سودمند متقابل پیوند می دهد. سرعتی که مد سریع اتفاق می افتد به این نوع همکاری نیاز دارد، زیرا نیاز به پالایش و تسریع فرآیندهای زنجیره تامین بسیار مهم است.

رهبران مد سریع

بازیگران اصلی در بازار فست مد عبارتند از Zara، H&M Group، UNIQLO، GAP، Forever 21، Topshop، Esprit، Primark، Fashion Nova و New Look. بسیاری از شرکت‌ها هم خرده‌فروش و هم تولیدکننده هستند، اگرچه اغلب تولید واقعی لباس را برون سپاری می‌کنند.

علاوه بر این، فروشگاه‌های سنتی بازار انبوه مانند Macy’s، J. C. Penney و Kohl’s در ایالات متحده همگی صفحه‌ای از کتاب فست مد را گرفته‌اند. برای برندهای داخلی و اختصاصی خود، زمان طراحی و تولید را برای رقابت بهتر در بازار کوتاه کرده اند.

در اینجا نگاهی دقیق به برخی از رهبران در مد سریع داریم.

زارا

زنجیره خرده فروشی پانیش زارا، برند شاخص غول نساجی ایندیتکس، مترادف با مد سریع است و به عنوان نمونه ای برای کاهش زمان بین طراحی، تولید و تحویل عمل می کند. طراحان زارا می‌توانند یک لباس را ترسیم کنند – این شرکت لباس‌های مردانه، زنانه و بچه‌گانه را می‌فروشد – و قطعه تمام‌شده را در عرض چهار هفته روی قفسه‌های فروشگاه‌ها قرار دهند. این می تواند موارد موجود را در کمتر از دو هفته تغییر دهد.

راز این چرخش سریع، مالکیت آن بر یک زنجیره تامین نسبتاً کوتاه است. بیش از نیمی از کارخانه‌های آن نزدیک به دفتر مرکزی آن در A Coruña، اسپانیا، از جمله کشورهایی مانند پرتغال، ترکیه و مراکش واقع شده‌اند.

زمان چرخش سریع آن به یکی دیگر از استراتژی‌های کلیدی زارا کمک می‌کند: پر کردن فروشگاه‌ها با کالاهای بیشتر و انتخاب بی‌نظیر به مصرف‌کننده. این شرکت سالانه بیش از 11000 قطعه تولید می کند، در مقابل میانگین صنعتی 2000 تا 4000 قطعه.
در سال 2021، فروش خالص سالانه زارا (شامل زارا هوم) 19.6 میلیارد یورو بود.
از اواسط سال 2022، 1947 فروشگاه در سراسر جهان و همچنین یک عملیات آنلاین قوی دارد.

H&M

گروه H&M مستقر در سوئد (مخفف Hennes & Mauritz) که در سال 1947 تأسیس شد، یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های مد سریع است. از سال 2022، گروه H&M در 74 کشور با بیش از 4000 فروشگاه تحت مارک های مختلف خود فعالیت می کند که به همراه H&M شامل COS کمی سطح بالا و Monki جوان گرا می شود.
گروه اچ اند ام مانند یک فروشگاه بزرگ عمل می کند و نه تنها پوشاک مردانه، زنانه و کودکان بلکه لوازم آرایشی و بهداشتی و اثاثیه منزل را نیز می فروشد. این به طور دقیق‌تر یک خرده‌فروش است: هیچ کارخانه‌ای ندارد، اما در عوض به حدود 600 تامین‌کننده مستقل برای پوشاک خود متکی است. با این حال، این تامین کنندگان توسط 16 دفتر تولید H&M، با استفاده از سیستم های پیشرفته فناوری اطلاعات برای ردیابی موجودی و ارتباط با HQ شرکت نظارت می شوند. این کارخانه ها در سراسر اروپا، آسیا و آفریقا مستقر هستند.

بخشی از استراتژی اچ اند ام نیز این بوده است که نه تنها آثار ضربه‌ای، بلکه خلاقیت‌های اصیل را از طریق همکاری‌های طراحان پرطرفدار خود با لیبل‌های نخبه‌ای مانند Alexander Wang و Giambattista Vali ارائه دهد. به عنوان مثال، در اوایل سال 2021، مجموعه ای را با طراحی سیمون روشا راه اندازی کرد.

فروش خالص سالانه H&M در سال 2021 به 199 میلیارد کرون (حدود 18.9 میلیارد دلار) رسید.
مدل سنتی صنعت پوشاک به صورت فصلی عمل می‌کند، با هفته مد پاییزی که سبک‌هایی را برای بهار/تابستان آینده نشان می‌دهد، و هفته مد بهار ظاهری را برای پاییز/زمستان آینده به نمایش می‌گذارد. علاوه بر این، اغلب مجموعه های قبل از پاییز و پیش از بهار یا استراحتگاه نیز وجود دارد. برخلاف این چهار فصل، لیبل‌های فست‌فشن حدود 52 «فصل خرد» در سال تولید می‌کنند یا یک «مجموعه» جدید در هفته از لباس‌هایی که قرار است بلافاصله بپوشند، نه ماه‌ها بعد.

مزایا و معایب فست مد

مزایای مد سریع

فست مد یک امتیاز برای تجارت است. معرفی مداوم محصولات جدید، مشتریان را ترغیب می کند که بیشتر به فروشگاه ها مراجعه کنند، به این معنی که در نهایت خرید بیشتری انجام می دهند. خرده فروش موجودی خود را دوباره پر نمی کند – در عوض، اقلامی را که فروخته می شوند با اقلام جدید جایگزین می کند. بر این اساس، مصرف‌کنندگان می‌دانند که وقتی کالایی را که دوست دارند، بدون توجه به قیمت آن، خریداری کنند، زیرا به احتمال زیاد برای مدت طولانی در دسترس نخواهد بود. و از آنجایی که لباس ارزان است (و ارزان ساخته می شود)، به راحتی می توان مردم را به فروشگاه ها یا آنلاین بازگرداند تا خریدهای تازه انجام دهند.

فست مد همچنین مسئول سودهای کلان است، به خصوص اگر یک تولید کننده بتواند قبل از رقابت از یک روند پرش کند. سرعت حرکت مد سریع به خرده‌فروشان کمک می‌کند تا از علامت‌گذاری‌هایی که به حاشیه‌ها کاهش می‌یابد اجتناب کنند. اگر ضرری وجود داشته باشد، شرکت های فست مد می توانند با راه اندازی خط، طرح یا محصول جدید لباس، به سرعت بهبود یابند.

در مورد مزایای مصرف کننده، مد سریع مردم را قادر می سازد تا زمانی که می خواهند لباس مورد نظر خود را دریافت کنند. همچنین، لباس‌ها را مقرون به صرفه‌تر کرده است – و نه فقط هر لباس، بلکه لباس‌های خلاقانه، تخیلی و شیک. دیگر جدیدترین ظاهر یا ‘خوش پوش بودن’ یا داشتن کمد لباس بزرگ استان ثروتمندان و مشهور نیست.

به همین دلیل، طرفداران مدعی هستند که مد سریع تأثیری دموکراتیک بر مد و جامعه داشته است. حتی آنهایی که دارای امکانات متوسط ​​هستند می توانند دائماً لباس های جدید هوشمند بخرند، در وسایل سرگرم کننده یا غیر عملی غرق شوند و هر روز چیزهای متفاوتی بپوشند.

معایب مد سریع

با وجود مزایایی که برای مشتریان دارد، مد سریع نیز مورد انتقاد قرار گرفته است زیرا نگرش ‘دور انداختن’ را تشویق می کند. به همین دلیل به آن مد یکبار مصرف نیز می گویند. بسیاری از شیک پوشان سریع در نوجوانی و اوایل بیست سالگی خود – گروه سنی مورد نظر صنعت – اعتراف می کنند که فقط یک یا دو بار از لباس های خود استفاده می کنند.
می‌توانید در مورد اینکه آیا چنین ذهنیت یکبار مصرف واقعاً به نفع مصرف‌کننده است یا خیر، بحث کنید: اگر خریدهای متعدد از لباس‌های مد سریع، ارزان‌تر، در نهایت برای مصرف‌کننده هزینه بیشتری نسبت به خرید چند لباس گران‌تر که دوام بیشتری دارند، به همراه داشته باشد.
مطمئناً برای سیاره هزینه بیشتری دارد. منتقدان معتقدند که مد سریع به دلیل مواد ارزان قیمت و روش‌های تولیدی که استفاده می‌کند به آلودگی، ضایعات و منسوخ شدن برنامه‌ریزی‌شده کمک می‌کند. لباس های بد ساخته شده به خوبی پیر نمی شوند، اما نمی توان آنها را بازیافت کرد، زیرا آنها عمدتا (بیش از 60٪) از مواد مصنوعی ساخته شده اند. بنابراین وقتی دور ریخته می شوند، سال ها در محل های دفن زباله قالب گیری می کنند.

اکثر شرکت‌های مد سریع، تولید کالاهای خود را – معمولاً به تولیدکنندگان مستقر در کشورهای در حال توسعه – برون سپاری می‌کنند و برخی نیز در نظارت بر پیمانکاران فرعی خود سختگیرانه عمل نمی‌کنند و در مورد زنجیره تأمین خود شفاف نیستند. این موضوع باعث شد تا منتقدان مدعی شوند که مد سریع بر اساس شرایط بد کاری، دستمزد ضعیف و سایر شیوه‌های سوءاستفاده‌کننده و استثمارگرانه ساخته شده است. از آنجایی که لباس‌ها در خارج از کشور تولید می‌شوند، مد سریع نیز به کاهش در صنعت پوشاک ایالات متحده کمک می‌کند، جایی که قوانین کار و مقررات محل کار قوی‌تر و دستمزدها بهتر است.

فست مد همچنین به دلایل مالکیت معنوی مورد انتقاد قرار گرفته است، به طوری که برخی از طراحان ادعا می کنند که طرح های آنها به طور غیرقانونی کپی شده و توسط شرکت های مد سریع تولید شده است.

.طرفداران

برای تولید کنندگان و خرده فروشان سودآور است

تحویل سریع و کارآمد را ارائه می دهد

لباس ها را مقرون به صرفه می کند

سبک و مد را دموکراتیک می کند

.منفی

استفاده از مواد ارزان قیمت، ساخت ضعیف

ذهنیت مصرف کننده ‘پرتاب’ را تشویق می کند

اثرات منفی زیست محیطی دارد

مرتبط با شیوه های کار استثمارگرانه و توهین آمیز

سوالات متداول فست مد

چه چیزی مد سریع در نظر گرفته می شود؟

مد سریع به لباس ها و لوازم جانبی مربوط می شود که در کمترین زمان ممکن از صفحه طراحی طراحان به فروشگاه منتقل می شوند – اغلب در عرض یک ماه، در مقابل نزدیک به یک سال در صنعت سنتی. کالاهای فست مد ارزان و با قیمت ارزان تولید می شوند. لباس‌ها ماندگاری ندارند، اما قرار نیستند – آنها اغلب دور ریخته می‌شوند، با هدف کسب درآمد از یک ترند، چند بار پوشیده می‌شوند و سپس به نفع چیز بزرگ بعدی یا دیدن افراد مشهور کنار گذاشته می‌شوند.

برخی از مشکلات فست مد چیست؟

برای پایین نگه‌داشتن قیمت‌ها، شرکت‌های مد سریع تمایل دارند از نیروی کار برون‌سپاری شده و اغلب با دستمزد کمتر در کارخانه‌های خارج از کشور استفاده کنند. اغلب نظارت اندکی بر شرایط کاری یا فرآیندهای تولیدی که ممکن است آب، هوا و زمین را آلوده کنند، وجود دارد.

همانطور که ستون نویس Vox در سال 2020 نوشت: «به طور گسترده تر، سرعت کورکورانه سریعی که اکنون لباس ها تولید، پوشیده و دور ریخته می شوند به این معنی است که آنها یکبار مصرف تر و کالاهای بیشتری نسبت به یادگاری ها شده اند.
مد سریع یک نگرش اسراف کننده و ‘ذهنیت یکبار مصرف’ را در میان مصرف کنندگان تشویق می کند. این به نوبه خود مشکل زیست محیطی دیگری ایجاد می کند: تن ها لباس که محل های دفن زباله و زباله ها را مسدود می کند (از آنجایی که آنها عمدتاً از مواد مصنوعی ساخته شده اند، لباس های مد سریع را نمی توان به راحتی بازیافت کرد).

آیا مد سریع برای اقتصاد مضر است؟

این که آیا مد سریع برای اقتصاد مضر است یا خیر قابل بحث است. صنعت پوشاک، به طور کلی، سالانه تا 8 درصد رشد داشته است (به غیر از سال 2020 همه گیر) – و مد سریع صنعت پوشاک را رهبری می کند. تخمین زده می شود که در سال 2025 نزدیک به 7 درصد رشد کند و به 39.84 میلیارد دلار برسد.
شرکت های فست مد هزاران نفر را در دفاتر، فروشگاه ها و کارخانه های خود استخدام می کنند و سالانه میلیون ها سود به دست می آورند.

اما برخی از منتقدان معتقدند مد سریع در نهایت نتایج اقتصادی منفی دارد. زمانی که کارگران به دلیل شرایط بد کاری دستمزد کمتری دریافت می‌کنند یا بیمار یا مجروح می‌شوند، برای کشورها و اقتصاد آن‌ها هزینه دارد (دو هزینه در صنعت مد سریع وجود دارد). ردپای بزرگ کربن این میدان نیز می تواند هزینه زیادی از نظر پاکسازی محیط زیست داشته باشد. در نهایت، منتقدان ادعا می‌کنند که مد سریع، به قیمت پس‌انداز خوب و عادت‌های سرمایه‌گذاری، نگرش بیهوده، خرید و خرج کردن را در میان مصرف‌کنندگان تشویق می‌کند.

نمونه هایی از فست مد چیست؟

H&M (تاسیس 1947) و زارا (تاسیس 1975) دو تا از قدیمی ترین نام ها در فست مد هستند. دیگر شرکت‌های بزرگ عبارتند از UNIQLO، GAP،Forever 21 و TopShop. Boohoo، Shein، و Fashion Nova دیگر شرکت‌های نوظهور مد سریع آنلاین هستند.

خط پایین

در مقاله‌ای در سال 2020 در GlobalEdge آمده است: «مزایای مد سریع واضح است: هزینه‌های بیشتر مصرف‌کننده، سود بیشتر، و رضایت مصرف‌کننده از اینکه می‌توانند در یک روند تقریباً بلافاصله پس از مشاهده آن در مجلات یا افراد مشهور مورد علاقه‌شان شرکت کنند.» ، یک سایت مرجع کسب و کار دانشگاه ایالتی میشیگان. با این حال، مد سریع مسائلی را ایجاد می‌کند که آن را مشکل‌سازتر از سودمندی آن می‌سازد… این صنعت به تغییرات آب و هوایی، آلودگی آفت‌کش‌ها و مقادیر زیادی زباله کمک می‌کند.» و همچنین، مقاله اشاره کرد، استثمار و خطر برای کارگران، که به دلیل نیاز به سرعت و کارایی هزینه‌ای که کل دلیل وجودی مد سریع است، اعلام شده است.

با این حال، اینکه آیا نکات منفی فست مد بیشتر از مزایای آن است، یک سوال قابل بحث است. و تا زمانی که مردم دوست دارند سبک های بالا را با قیمت های پایین خریداری کنند،

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *