طراحی کامپیوتری و تناسب دیجیتالی لباس

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

طراحی کامپیوتری و تناسب دیجیتالی لباس

خلاصه:

این فصل طراحی و تناسب لباس را بر اساس توسعه فناوری مرتبط با کامپیوتر و استفاده از آن برای طراحی و بهبود تناسب لباس مورد بحث قرار می دهد. این فصل ابتدا نقش و کاربرد فناوری‌های رایانه‌ای در طراحی لباس و تضمین تناسب، مانند طراحی به کمک رایانه (CAD)، اسکن بدن سه‌بعدی (3D)، شبیه‌سازی مجازی و استفاده از سیستم‌های اندازه‌گیری را بررسی می‌کند. سپس این فصل راه‌های ادغام فناوری‌های مرتبط با رایانه با فرآیندهای طراحی لباس را برای حل مسائل مربوط به طراحی فعلی و/یا تناسب و ارتقای پایداری در صنعت مد برای آینده شرح می‌دهد.

لباس هوشمند برای جمعیت سالخورده

طراحی لباس‌های کاربردی موفق نتیجه این است که طراحان به طور کامل با فرهنگ، تاریخ و سنت مرتبط با کاربرد نهایی یا طیف وسیعی از فعالیت‌ها آشنا می‌شوند. توسعه لباس‌های فنی خاص فعالیت، در فرهنگ ورزش عملکرد، نمونه بارز توسعه محصول مبتنی بر کاربر نهایی است. این اغلب از نارضایتی پزشکان متخصص از محدوده‌های موجود سرچشمه می‌گیرد.

قهرمانان ورزشی مانند داگلاس گیل و ماستو، قایقرانی، ژان کلود کیلی، اسکی، و ران هیل، دو و میدانی، توسعه برندهای لباس خود را آغاز کرده اند، با میراثی که امروزه نیز ادامه دارد (مک کان، 2000). کریس بونینگتون با شرکت بریتانیایی در فضای باز، Berghaus، مرتبط بوده است و برندهای ورزشی عملکردی مانند نایک محصولات خود را از طریق تأیید «قهرمانان» ورزشی تبلیغ می‌کنند. بسیاری از برندهای خارج از منزل، محدوده های لباس مسافرتی را به مجموعه خود اضافه کرده اند. ویژگی‌های کاربردی لباس‌های ورزشی پرفورمنس ممکن است برای رسیدگی به نیازهای روزمره لباس‌های بازار قدیمی‌تر، اما با اشاره به ظرافت‌های گرایش‌های سبک زندگی خاص که بر سبک و خلق و خوی لباس تأثیر می‌گذارد، اتخاذ شود. مسائل اجتماعی و فرهنگی، الگوها و سطوح مشارکت، وضعیت، جمعیت شناسی و سلامت عمومی و تناسب اندام پوشنده بر توسعه طراحی تأثیر می گذارد. درک نیازهای سبک زندگی سالمندان فعال از نظر رفتار، محیط و فشار گروه همسالان برای ارائه آگاهی از الزامات لباس و فناوری که دارای عملکرد مناسب و قابلیت استفاده واقعی برای این گروه متنوع است، مورد نیاز است.

طراحی مبتنی بر کاربر نهایی لباس هوشمند نوآورانه

فرهنگ کاربر

طراحی لباس‌های کاربردی موفق نتیجه این است که طراحان به طور کامل با فرهنگ، تاریخ و سنت مرتبط با کاربرد نهایی یا طیف وسیعی از فعالیت‌ها آشنا می‌شوند. ظرافت های مشخص شده در گرایش های سبک زندگی بر سبک و حالت لباس تأثیر می گذارد. برخی فرهنگ ها و سنت های آنها ممکن است کدهای لباس را مشخص کنند. طرحی که برای استفاده کننده ای از یک جامعه یا گروه سنی جذاب تلقی می شود ممکن است برای دیگری کاملاً غیرقابل قبول باشد. طرحی که برای بازار جوانان طراحی ‘خوب’ تلقی می شود، برای کاربر مسن روی صندلی چرخدار مناسب و جذاب نخواهد بود. نگرانی هایی مانند مسائل اجتماعی و فرهنگی، بافت تاریخی و سنت، فرهنگ شرکتی و کاری، الگوها و سطوح مشارکت، وضعیت، جمعیت شناسی و سلامت عمومی و تناسب اندام پوشنده بر طراحی لباس های هوشمند و فناوری پوشیدنی تأثیر می گذارد. بررسی خواسته‌های سبک زندگی پوشنده، از نظر رفتار، محیط و فشار گروه همسالان، برای ارائه آگاهی از الزامات لباس و کاربرد فناوری‌های پوشیدنی نوظهور که دارای عملکرد مناسب و قابلیت استفاده واقعی برای کاربر شناسایی‌شده هستند، مورد نیاز است.

توسعه لباس‌های فنی خاص فعالیت، در فرهنگ‌های ورزشی عملکرد و لباس کار شرکتی، اغلب بر اساس بازخورد پوشندگان ناراضی از محدوده‌های موجود است. در توسعه طراحی محصولات جدید که در آن برش، جزئیات و ساخت مستقیماً به درک پوشنده از آنچه برای یک فعالیت خاص مورد نیاز است پاسخ می دهند، اغلب توسط تولید کنندگان متخصص مشورت می شود. در زمینه ورزش عملکردی، قهرمانان ورزشی گذشته مانند داگلاس گیل و موستو (قایقرانی)، ژان کلود کیلی (اسکی) و ران هیل (دو و میدانی)، توسعه برندهای لباس خود را با میراثی آغاز کرده اند که امروز نیز ادامه دارد. ورزش های سنتی با آگاهی بیشتر از مد و منسوجات فنی برش، تناسب و تناسب شیک تر در حال تکامل هستند. بسیاری از پزشکان در اوج عملکرد خود در زمان رشد آگاهی از طراحی در تمام زمینه های لباس و محصولات سبک زندگی رشد کرده اند. شخصیت‌های ورزشی کاریزماتیک، مانند گلف باز تایگر وودز، و بازیکنان تنیس، مانند خواهران ویلیامز، به عنوان رهبران سبک مورد تایید قرار می‌گیرند تا تصویر برندهای اصلی لباس را برای ورزش‌های تیمی و انفرادی ارتقا دهند تا محصولی جذاب برای خود ایجاد کنند. فرهنگ همسالان و طرفداران وودز قبلاً با نایک، بیوک، تگ هویر، اکسنچر، ژیلت، و الکترونیک آرتز قراردادهای تاییدی داشته است (Sports Business Digest، 2007). برخلاف فرهنگ مد رایج، ورزشکاران جدی همواره در درک خود از اصطلاحات عمومی نساجی و ادعاهای برندها در مورد الیاف، ساختار پارچه، پوشش‌ها، لمینت‌ها و پرداخت‌ها، که در محدوده عملکرد برجسته هستند، آگاه هستند.

طراح باید از فرهنگ تجاری رویدادهای مهم و مطبوعات تخصصی مرتبط با بازار هدف، و همچنین نمایشگاه های تجاری بین المللی که در آن تولیدکنندگان پیشرو الیاف و پارچه پیشرفت های جدید را ترویج می کنند، آگاه باشد. پیش‌بینی روند با توجه به رنگ، استایل و حالت ممکن است برای طراحی پارچه و لباس در بخش‌های خاصی انجام شود. تأثیر رسانه‌ها، و به‌ویژه تلویزیون رنگی، ممکن است بر استفاده از رنگ و گرافیک برای لباس‌های شرکتی تأثیر بگذارد، در حالی که نشان‌های حمایت مالی ممکن است مشمول محدودیت‌هایی باشند. طراحان باید با تیم‌های فروش، خرده‌فروشان و متخصصان ارتباط برقرار کنند تا به بیانیه‌های طراحی قوی از نظر زیبایی‌شناختی دست یابند که همچنین ویژگی‌های عملکرد حداکثر را در محصول ارتقا دهند. مطالب نقطه فروش باید به زبانی درست و متناسب با فرهنگ بازار هدف تولید شوند. آیا خرید تحت تأثیر ادعاهای برندسازی و بازاریابی است و خرید در کجا انجام می شود؟ فرهنگ جامعه هدف ممکن است با خیابان های بزرگ، مراکز خرید، فروشگاه های تخصصی، کاتالوگ و/یا خریدهای اینترنتی مرتبط باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.