طراحی پارچه های شال و روسری

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

پارچه های شال و روسری

رایج ترین و پرکاربردترین پوشش سر برای خانم ها در ایران شال و روسری است، یکی از عوامل انتخاب پارچه شال و روسری مناسب برای تولید این بوده که روسری و شال برای چه موقعیتی و چه فصلی تولید و استفاده می شوند، چرا که هر فصل از نظر طرح و رنگ و نقش و نگار و جنس مناسب خودش را می طلبد.

اولین نکته ای که در مورد تولید شال و روسری باید به آن اشاره کنیم انتخاب پارچه با طرح مناسب است، زیرا هر پارچه ای برای تولید شال و روسری مناسب نیست و همچنین با توجه به تغییر فصل ها پارچه هایی که برای تولید شال و روسری مورد استفاده قرار می گیرند نیز متفاوت است. برای مثال بانوان ترجیح می دهند در روزهای گرم سال از روسری و شالی استفاده کنند که جنس نازکی دارد و در روزهای سرد نیز می خواهند از پارچه ای برای شال و روسری خود استفاده کنند که جنس ضخیم تری دارد.

روسری 

انواع جنسیت پارچه روسری و شال

 • حریر

پارچه ی حریر پارچه ی ابریشمی نازکی است که جنسی لطیف، خنک، نازک و لخت دارد. شال و روسری هایی که از جنس پارچه ی حریر تولید می شوند مانند شال و روسری هایی که از جنس پارچه ی ساتن هستند بیشتر برای مجالس و مهمانی ها مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین این نوع پارچه نسبت به پارچه ی نخی بیشتر از روی سر ،سر می خورد و البته نسبت به پارچه ی نخی گران تر است.

 • نخی

پارچه ی نخی زیر مجموعه ی پارچه های پنبه ای هستند، این نوع پارچه ها هادی حرارت هستند و می توانند حرارت بدن را به بیرون منتقل کنند به همین دلیل استفاده از پارچه ی نخی برای فصول گرم سال باعث می شود که سر کمتر عرق کند. از جمله دیگر ویژگی های این نوع پارچه می توان به راحت اتو شدن آن ها اشاره کرد و همچنین این که این نوع پارچه ها روی سر، سر نمی خورند و قیمت مناسبی نیز دارند.

 • ویسکوز

پارچه های ویسکوز خاصیت تنفس بسیار بالایی هست که دارند به طوری که جزو پارچه‌ها و الیاف خنک حساب می شوند و از ابریشم طبیعی نیز خنک تر است می توان آن را هادی گرما نامید به طوری که در حفظ دمای بدن پوششی که جنس ویسکوز داشته باشد موفق تر از سایر مدل های پارچه عمل می کند.  الیاف ویسکوز بر خلاف تصور عمومی الیافی هستند که پایه طبیعی دارند و مثل پنبه و لنین دارای ماهیت گیاهی (سلولزی) هستند.

 • ساتن

پارچه ی ساتن پارچه ای براق است که سطحی صاف دارد و پشت پارچه نیز معمولا مات است. نکته ی دیگری که باید در مورد پارچه ی ساتن به آن اشاره کنیم این است که شال و روسری هایی که از جنس پارچه ی ساتن تولید می شوند بیشترین کاربرد را برای مجالس و مهمانی ها دارند. در نهایت این که پارچه ی ساتن قیمت آن نسبت به قیمت پارچه ی ابریشم برای تولید شال و روسری کم تر است.

 • ابریشمی

پارچه ی ابریشمی جزو پارچه هایی است که دارای الیاف طبیعی است و همچنین یکپارچه و بادوام است به همین دلیل قیمت آن نسبت به سایر انواع پارچه هایی که برای تولید شال و روسری مورد استفاده قرار می گیرد بیشتر است. از دیگر خصوصیات پارچه ی ابریشمی می توان به مستحکم بودن، لطیف و سبک بودن آن اشاره کرد. در نهایت این که این پارچه به راحتی اتو می شود و می توان گفت شال و روسری هایی که از جنس پارچه ی ابریشمی هستند را برای تمام فصول سال مورد استفاده قرار داد.

 • ژاکارد

این نوع روسری ها  در فرایند بافت طرح خود را میگیرد در واقع اصلا ربطی به جنس آن ندارد و طرح های متنوع و زیبایی را میتواند شامل شود و یکی از بهترین ویژگی هایی که این نوع روسری ها دارند این است که در فرایند رنگ آن ها از مواد شیمیایی استفاده نمیشود چون همان طور که گفته شد از فرایند بافت شکل خود و رنگ خود را میگیرد از دیگر ویژگی های آن میتوان به مقاومت بالای چروک اشاره کرد و مقاومت بالایی دارد و از خاصیت کشسانی برخوردار است و همچنین این نوع روسری ها از طرح های برجسته که زیبایی خاصی به روسری میدهد برخوردار است.

رنگ های مناسب شال و روسری

در کنار پارچه هایی که می توان از آن ها برای تولید شال و روسری استفاده کرد رنگ های مناسب شال و روسری از اهمیت بالایی برخوردار هستند، به دلیل این که شال و روسری مخصوص بانوان تولید می شود باید روی زیبایی آن ها تمرکز زیادی شود، از جمله عواملی که می تواند بر زیبایی پارچه ی شال و روسری تاثیر بگذارد رنگ شال و روسری است.

ترکیب سایه روشن های رنگ آبی: برخی از خانم ها به ست کردن رنگ لباس های خود اهمیت زیادی می دهند، برای مثال در پاییز که از شلوارهای جین زیاد استفاده می شود، خانم ها ترجیح می دهند از رنگ های تیره و روشن آبی استفاده کنند که رنگ شلوار و شال شان در یک طیف رنگ باشند و همین مسئله می تواند جلوه زیبایی به لباس ها بدهد.

ترکیب رنگ های روشن: یکی دیگر از طیف رنگ هایی که پیشنهاد می شود برای تولید شال و روسری از آن استفاده شود ترکیب رنگ های روشن است، به دلیل این که در پاییز از رنگ های پاییزی برای لباس ها استفاده می شود استفاده از رنگ های روشن برای تولید شال و روسری به شدت مورد استقبال خانم ها قرار می گیرد.

رنگ قرمز تیره: رنگ قرمز تیره به دلیل جذابیتی که می تواند برای خانم ها به دنبال داشته باشد به شدت مورد استقبال خانم ها قرار می گیرد. به خصوص خانم هایی که می خواهند در لباس های خود از رنگ های تیره مانند رنگ مشکی استفاده کنند به دلیل این که رنگ قرمز تیره می تواند جلوه ی خاصی به آن ها ببخشد ترجیح می دهند از این رنگ برای شال یا روسری خود استفاده کنند.

رنگ های متفاوت و شاد: همیشه افرادی هستند که می خواهند در زندگی خود تنوع ایجاد کنند و یکی از این تنوع ها می تواند تنوع در رنگ لباس باشد. رنگ های روشن باعث نشاط بخشیدن به چهره ی فرد می شود به همین دلیل برخی از خانم ها ترجیح می دهند از رنگ های شادی برای شال و روسری خود استفاده کنند.

رنگ های مکمل: استفاده از رنگ های مکمل در تولید شال و روسری را نباید از یاد ببرید. ترکیب برخی از رنگ ها در کنار یکدیگر زیبایی دو چندانی به افراد می دهد و این مسئله نیز از چشم تیزبین خانم ها دور نمانده است، به عنوان نمونه استفاده از رنگ قرمز و مشکی از جمله رنگ هایی است که هم مناسب تمام فصول سال است و هم ترکیبی خیره کننده را روی شال و روسری ایجاد می کند.

 

طراحی روی شال و روسری

همیشه از شال و روسری هایی استفاده کنید که در کنار پارچه و رنگ مناسبی که دارد، طرح خاص و متفاوتی داشته باشد، همچنین این کار باعث می شود که زیبایی شال و روسری دو چندان شود و جلوه ای خاص به شال بخشیده شود.

با استفاده از نقاشی رنگ روغن و اکریلیک و… میتوان طرح مورد نظر خود را با رنگ بندی زیبا روی پارچه ی شال و روسری پیاده کرد، باید توجه داشت که رنگ های مورد استفاده در طرح با رنگ شال یا روسری مطابقت داشته باشند تا نقاشی را خاص و متفاوت کند. برای نقاشی روی پارچه ی شال و روسری می توان از رنگ های اکریلیک استفاده کرد.

یکی دیگر از راه هایی که می توان جلوه ی خاصی به شال و روسری بخشید استفاده از طرح های چاپی برای شال و روسری است. امروزه از متدهای مختلفی برای چاپ طرح روی شال و روسری انجام می شود که البته این متد بستگی به رنگ، جنس و بافت شال و روسری مورد نظر دارد.

 

بافت پارچه شال و روسری

معمولا بافت پارچه های شال و روسری را به دو دسته تقسیم می کنند:

 • بافت تار و پودی
 • بافت حلقوی

همه ی این بافت ها در زیر مجموعه یکی از این دو نوع بافت تاروپودی و حلقوی می باشند. بافت پارچه شال و روسری با استفاده از دستگاه های مخصوص تخت بافت بافته می شود که فقط بافت پارچه شال و روسری را انجام می دهند. هر پارچه ای باید بافت مخصوص به خودش را داشته باشد، البته بعضی از پارچه ها هستند که خودشان یک نوع بافت به حساب می آیند، به طور مثال پارچه ژاکارد یک نوع بافت به حساب می آید و دستگاه بافندگی مخصوصی دارد که اسم پارچه ژاکارد نیز از همان دستگاه ژاکارد گرفته شده است.

پارچه تافته به دو صورت: تافته اسپان و تافته فلامنت وجود دارد. منظور از تافته همان نخی ساده می باشد. معمولا پارچه هایی که از نخ فلامنت بافته می شوند دارای ویژگی های از قبیل: براقی، آهار، لطیف و نرمی است، اما معمولا پارچه هایی که با نخ اسپان بافته می شوند نرم و لطیف و کمی مات هستند.

تفاوت پارچه شال و روسری

 • تفاوت پارچه شال و روسری در جنس نیست بلکه در نوع مصرف است.کسی که پارچه شال یا روسری می خرد قطعا فقط برای این از آن استفاده می کند که شال و روسری باشد.
 • عرض این دو فرق می کند. معمولا در شال پارچه هایی با قواره های ۷۰ یا ۸۰ وجود دارند .اما در روسری متفاوت است.
 • پارچه های شال و روسری از دو عنصر نخ فلامنت و نخ اسپان بافته می شوند .اما خود این دو نوع نخ دارای انواع بسیار مختلفی می باشد که متناسب با کاربرد هر کدام از آنها استفاده می شوند.

 

قواره شال و روسری :

معمولا هرچه قواره شال یا روسری بزرگتر باشد ، بهتر و راحتتر است ، مگر آنکه بزرگی زیاد برای فصل گرما مناسب نباشد یا … .

سایز استاندارد روسری 90 سانت و شال 60-70 سانت عرض در 180 سانت طول می باشد، اما پیشنهاد ما برای شال عرضی حدود 80 تا 100 سانت(بدلیل تا شدن و حجاب داشتن) و روسری قواره ایی حدود 100 تا 110 (بدلیل گره خوردن و مشخض نبودن گردن ) می باشد ، هرچند که در کل قواره امری سلیقه ای است .

 

شال و روسری

 

 

 

نویسنده: نادیا روشندل

کارشناس ارشد طراحی پارچه و لباس

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *