طراحی پارچه های رومبلی

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
رومبلی

رومبلی ها:

تقریبا از قرن 15 میلادی مبلمان کم کم شروع به گسترش کرد در قرن ۱۸ میلادی مبلمان حجیم و پر زینت، انعکاسی از معماری و اماکن مذهبی آن دوران بود، قطعات قطور و خشک و خشن به مدد کنده کاری های حجیم همراه با نصب قطعات فلزی گران قیمت و سنگ ها و چوب های کمیاب تزیین می شدند و این مخصوص دورانی است که هنوز مهارت های فنی و تکنولوژی ماشینی نتوانسته بود توان سازندگان را افزایش دهد

مبل یا مبلمان با ترکیب قطعات از پیش ساخته شده از جنس چوب به یکدیگر متصل می شوند و از تغییر شکل و تحول چهار پایه ها و میز ها تشکیل گردیده است و دارای تغییرات زیادی در طول تاریخ مبل شاهد بوده ایم.

انواع مبلمان از لحاظ کاربرد به چهار گروه تقسیم می شود:

برای تهیه و طراحی پارچه برای مبلمان نیاز است تا یکسری اطلاعات از اسکلت، رنگ بندی، کاربرد و نوع مصرف و طریقه ساخت داشته باشیم تا به هنگام طراحی پارچه بدانیم که برای چه قسمتی و چه مکانی پارچه طراحی شده به کار می رود و نیازمند چه ویژگیهایی می باشد.

 • مبل های استیل (رسمی)
 • مبل های نیمه استیل (نیمه رسمی)
 • مبل های راحتی (غیر رسمی)
 • مبل های فانتزی

طرح هایی که بیشترین شباهت و نزدیکی به پارچه را دارد، بهترین نوع طراحی پارچه است. در هنگام طراحی پارچه باید چند نکته را در نظر داشت:

عینیت: طرح ها بر اساس واقعیت، ماهیت، جا به جایی و تغییرات انجام شود.

ذهنیت: باعث می شود تا طراحی ها بر اساس سلیقه و به روز انجام شود.

ابزار اثرگذار مطلوب: برای طراحی از ذوق و خلاقیت و کاربردی ترین ابزارها مثل ماژیک، مداد، گواش و… و نرم افزارها استفاده شود.

بسترها: مهمترین نکته در ایجاد یک طرح می باشد که باید با طرح مورد نظر هماهنگ باشد.

 

 مبل های استیل:

مبلهای استیلمبلمان استیل حالت سلطنتی داشته و زیبایی آن نسبت به راحتی در اولویت بوده و مخصوص اتاق پذیرایی است و به دلیل نوع چوب، جنس پارچه، طرح پارچه، طرح های منبت کاری شده، نسبت به انواع دیگر با ارزش تر می باشد که با توجه به مواد به کار رفته مانند مرغوبیت جنس نخ مورد استفاده، تراکم تاری و پودی پارچه در بافت، ظرافت و استحکام پارچه و هنر استاد کاران برای زینت دادن به این مبلها قیمت آن را تعیین میکند. قالب طرح پارچه ها برای مبلهای استیل اغلب اسلیمی بوده و از نقوش گلهای اسلیمی و درهم گل و گیاه هستند که ترکیب بندی ها به دو صورت متقارن و نامتقارن انجام می شود.

مبل های استیل به صورت: استیل که به نام های فرحی، پرنسی، کتیبه ای، آلمانی چپندال و… شناخته شده و هر یک دارای مشخصات خاصی می باشند. نقوش و گلها به صورت تک گل، سه گل چهار گل، هفت گل هشت گل، بوده که طرح های تک گل آن به صورت قرینه و غیر قرینه می باشد. این دسته از مبلمان شامل یک سری کامل هفت نفره، میز بزرگ، میزهای کوچک (عسلی)، سرویس نهارخوری شش، دوازده، هجده نفره و… می باشد

برای تهیه این مبلمان اسکلت مورد نظر، نقوش منبت کاری با توجه به فرم کلی مبل و به سلیقه خود استاد بر روی چوب کنده کاری می شود. بعد از این مرحله رویه کوبی با توجه به اسکلت اصلی مبل انجام می شود و در نهایت انتخاب پارچه مورد نظر که برای مبلمان به همراه نهار خوری بزرگ 30 تا 35 متر مبلمان با اسکلت متوسط به همراه نهار خوری 17 تا 19 متر و در مدلهای اسکلت کوچک به همراه نهار خوری که مناسب آپارتمانهاست 13 تا 15 متر پارچه مصرف می شود و با توجه به نوع مبل، منبت و رنگ آن تولید مبل پایان می پذیرد که در دو نوع تشک ثابت و تشک دوبل تقسیم می شود.

 

 

پارچه مبلی استیل و نیمه استیل:

 

پارچه مبل استیل

پارچه های مبل استیل

 

مبل های استیل تشک ثابت:

مبل استیل تشک ثابت 

در رویه کوبی به طور ثابت به اسکلت مبل کوبیده شده و متحرک نیست و به انواع زیر تقسیم بندی می شود:

 • مبل های استیل تشک ثابت اسلیمی(چپندال: در پشت مبل از پارچه استفاده نشده و فقط در قسمت تکیه گاه از چوب های منبت کاری استفاده می شود)
 • مبل های استیل تشک ثابت پشت تخت
 • مبل های استیل تشک ثابت پشت منبت
 • مبل های استیل تشک ثابت پشت خم
 • مبل های استیل تشک ثابت پشت بیرون قابی
 • مبل های استیل تشک ثابت پشت پارچه کوبیده شده
 • مبل های استیل تشک ثابت دسته تو پر (دسته متکایی: به خاطر پارچه خور بالایشان از دو نوع پارچه که با رنگهای روشن و دارای کمبین هستند، استفاده می شود)
 • مبل های استیل تشک ثابت دسته زیر خالی( به دو صورت: ساده و تمام چوب- نیمه رویی کوبی)

 

مبل های استیل تشک دوبل:

مبل تشک دوبل 

تشک کفه مبل از بدنه جدا می شود در واقع شامل سه سطح پارچه است: سطح پشتی، سطح کفی، سطح تشک متحرک کفی که از فوم یا ابر تهیه شده و با پارچه مبلی توسط یک زیپ پوشانده می شود. این دسته از مبل های استیل دارای منبت های ریز و ظریف بوده و در دسته ها، پایه ها و قسمت پایین مبل و در قسمت تاج مبل دیده می شود و از لحاظ کیفیت و قیمت هم طراز مبلمان استیل تشک ثابت است و از پارچه های گلدار بیشتر استفاده شده، چون قسمت پشتی مبل کوچک است، دور ریز پارچه زیاد بوده و از لحاظ فرم و پشت به سه دسته تقسیم می شود:

 • مبل های استیل تشک دوبل پشت خم
 • مبل های استیل تشک دوبل پشت تخت
 • مبل های استیل تشک دوبل تلفیقی (منبت و پارچه)

 

مبل های نیمه استیل:

مبل نیمه استیلدر این نوع مبلمان به راحتی و زیبایی به یک اندازه توجه می شود و از لحاظ فرمی تقریبا مانند مبلمان استیل بوده ولی بدون منبت کاری و یا با کنده کاری های بسیار مختصر و ساده.

از لحاظ کیفیت و قیمت در سطح پایین تری نسبت به مبل های استیل قرار دارد و پارچه ها دارای طرح های ساده، جنس معمولی، ظرافت کمتری برخوردار است. از این مبلمان برای پذیرایی اداره جات، رکت ها یا هتل ها و اتاق نشیمن منزل استفاده می شود و از لحاظ رنگبندی نیز در رنگهای مختلف چوب و بدون نقاشی ارائه می شود. تقسیم بندی های ذکر شده برای مبلمان استیل و شامل نیمه استیل نیز می شود.

 

 مبل های راحتی:

مبل راحتی 

برای طراحی، تهیه و ساخت این مبلمان راحتی حرف اول را می زند در واقع علم ارگونومیک بیشتری نسبت به انواع دیگر مبل دارد. فرم پشتی و کفه باید هماهنگ با اسکلت بدن، تو رفتگی و بر آمدگی ها متناسب با حرکات اندام انسان باشد. این مبلمان می تواند بدون چوب و کاملا پارچه ای، با دسته و بدون دسته باشد یا تلفیقی از پارچه و چوب بوده و نسبت به چوب به کار رفته در ساخت آنها بسیار کمتر از پارچه است.

نوع پارچه مصرفی برای مبلمان راحتی معمولا پارچه هایی با طرح های ساده یا طرح های شلوغ و در هم یا طرح های انتزاعی و خاص بوده که تمام سطح پارچه را پوشانده اند، البته طرح ها طبق روز تغییر می کند. در کل از پارچه هایی که از نظر طرح و کیفیت در سطح پایین تری قرار دارند و همین موضوع دلیلی برای ارزان تر بودن آن هاست. مبل های راحتی به سه دسته تقسیم می شوند:

 • مبلمان تمام پارچه ای: به صورت تشک ثابت یا دوبل عرضه شده و از چوب کمتری استفاده شده یا چوبی دیده نمی شود.
 • مبلمان دسته چوبی (یا همان دسته پارچه ای): با توجه به رنگ طبیعی چوب، اغلب رنگهای پارچه به آن می خورد و گاها به خاطر رنگی بودن پارچه ها اغلب قسمت چوبی مبل با توجه به طرح و رنگ پارچه، تغییر می کند و رنگ می شود.
 • مبلمان آفیس یا اداری: این مبلها دارای دو قسمت کفی و پشتی هستند و اغلب به صورت بدون دسته ارائه می شوند، به همین خاطر سریع تر از بقیه مبلها خراب می شوند.

 

مبل های راحتی 

 

 

پارچه مبلی راحتی و فانتزی:

 

پارچه مبل فانتزیپارچه مبل راحتی 

 

مبل های فانتزی:

مبل فانتزی

زمانی که مبلمانی، از نظر ظاهر و ساخت جزو سه دسته ذکر شده یعنی: استیل، نیمه استیل و راحتی قرار نگیرد شامل مبل های فانتزی می باشد. این مبلها دارای ظاهری زیبا و بدیع بوده و طراح آن باید ذهنی خلاق داشته باشد که همین امر ممکن است باعث شود تا به خاطر توجه به زیبایی آن ها، کمتر به راحتی فکر شود.

ساختار این مبل به گونه ای نا متعارف بوده و اسکلت این مبل از چوب یا فلز است و اغلب در سالن پذیرایی و نشیمن استفاده می شود و باید متناسب با دکوراسیون منزل استفاده شود زیرا مناسب برای فضاهای مدرن است. در ساخت آن از چوب یا فلز خیلی کم یا اصلا استفاده نمی شود. مبل های فلزی، فرفوژه، چرمی و… جزو این دسته مبلها هستند.

 

نویسنده: نادیا روشندل

کارشناس ارشد طراحی پارچه و لباس

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *