طراحی پارچه: تکنیک ها و فرآیندها

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

طراحی پارچه: تکنیک ها و فرآیندها

طراحی پارچه چیست؟

آیا تا به حال خواسته اید منسوجات خود را طراحی کنید یا یک پارچه رنگارنگ و منحصر به فرد برای یک پروژه خاص بسازید؟ اگر چنین است، شاید آینده ای در طراحی پارچه داشته باشید!

طراحی نساجی ایجاد طرح ها یا نقش هایی است که روی پارچه های بافتنی، بافته شده و چاپ شده ظاهر می شود. ممکن است ساده به نظر برسد، اما طراحی پارچه ترکیبی پیچیده از مهارت هنری و فناوری مدرن است. این شامل ایجاد ساختار نساجی است: تصمیم گیری از نوع الیافی که یک پارچه باید از چه نوع الیافی ساخته شود یا از چه نوع نخ هایی با هم ببافید تا اثر مطلوبی داشته باشد. آیا تا به حال دقت کرده اید که وقتی برخی پارچه ها را می پوشید، چه احساسی به خصوص نرم و لوکس می شود؟ این یک تصادف نیست. این طراحی پارچه است!

افرادی که در طراحی پارچه کار می کنند، ایده های جدیدی برای پارچه ایجاد می کنند، که ممکن است شامل ارائه چندین نمونه طراحی برای مشتریان باشد. طراحان نساجی با رنگ، پارچه و بافت آزمایش می‌کنند و با توجه به آنچه در آینده می‌آیند، روندهای سبک را دنبال می‌کنند. سپس بر اساس آن ایده هایی برای پارچه ها ایجاد می کنند. طراحان تمایل دارند بر یکی از دو حوزه اصلی طراحی پارچه تمرکز کنند: منسوجات مورد استفاده در دکوراسیون داخلی، برای اهداف تزئین خانه مانند اثاثه یا لوازم داخلی مبلمان، پرده، فرش و فرش. و منسوجات برای پوشاک و سایر محصولات. روند اصلی طراحی این منسوجات مشابه است. بنابراین اکنون، بیایید ببینیم چگونه انجام می شود.

چگونه کار می کند؟

بیشتر طراحی پارچه با یک نقاشی شروع می شود. یک طراح ایده های ممکن را با مداد و کاغذ یا با نرم‌افزار طراحی به کمک کامپیوتر، معروف به CAD، ترسیم می کند. نرم‌افزار CAD برای ساختن تصاویر دو بعدی یا سه بعدی بسیار دقیق بر روی صفحه نمایش کامپیوتر استفاده می شود. با استفاده از این فناوری، برای طراح آسان‌تر می‌شود که با پیشرفت کار، تغییرات یا اصلاحاتی در یک الگو ایجاد کند. برنامه‌های CAD همچنین به طراحان این امکان را می‌دهد که با تصمیم‌گیری در مورد الگوها و رنگ‌های نخ‌های جداگانه، پارچه‌های بافته شده یا بافتنی ایجاد کنند و نقشه‌های دقیقی از شکل ظاهری آنها تهیه کنند.

هنگامی که یک طراح پارچه یک عنصر بافت یا طرح خاص را انتخاب می کند، باید در مورد رنگ نیز تصمیم بگیرد، و اگر طرح یک تصویر چاپ شده است، رنگ پارچه زمینه را نیز انتخاب کند. حتی افرادی به نام رنگ‌ساز پارچه وجود دارند که در مشاوره در مورد روند و جلوه‌های رنگ تخصص دارند.

طراحان پارچه همچنین تصمیم می گیرند که طرح چقدر بزرگ باشد و تعداد تکرارها یا چند بار طرح روی پارچه چاپ شود. گاهی اوقات، برای تغییر دادن یک الگوی ساده و جذاب‌تر کردن آن، طراحان ممکن است تکرارهای نیمه قطره‌ای ایجاد کنند، جایی که طرح تکرار می‌شود، اما در نیمه پایین‌تر از الگوی قبل از آن قرار می‌گیرد. این چشم را به روشی جذاب تر از طریق الگو هدایت می کند.

نساجی صنعتی است به قدمت تمدن بشر. برنامه چهار ساله شامل شیوه های طراحی فعلی، سنتی و کلاسیک در این حرفه است. این یک رابط بین مواد و ساخت است که محیطی چالش برانگیز و پویا را ایجاد می کند. الگوها، بافت ها، بافتنی ها، گلدوزی، تزیینات و ارزش افزوده از طریق نقوش، رنگ ها، مواد، روند مد و تجارت بصری برخی از زمینه های طراحی پارچه هستند. طراحان نساجی جوان برای رویارویی با چالش های مربوط به صنعت و اقتصاد، فرد و جامعه، تکنیک ها و فناوری ها آموزش دیده اند. این دپارتمان به دانشجویان آموزش می‌دهد تا ایده‌های جدید را در صنعت یا صنعت در ایده‌های خود بگنجانند و آنها را بر روی برنامه‌های کارآموزی مبتنی بر صنعت انجام دهند.
این بخش از دستگاه‌های بافندگی دستی، چاپ بلوک، چاپ دستی روی صفحه، و رنگرزی پارچه و امکانات نخ و همچنین یک آزمایشگاه رایانه برای راه‌حل‌های تکنولوژیکی نگهداری می‌کند. مسائل طراحی پایدار از نظر زیست محیطی و زیست محیطی یکی از دغدغه های مهم دوره است. از این رو دوره ها و کارگاه های آموزشی در مورد رنگ های استخراج شده طبیعی و کاربرد آنها بخش مهمی از برنامه درسی است. ساخت و ساز پارچه، عملیات سطح، رنگ، الگو و پیش‌بینی روند، اصول اولیه یک طراح پارچه است، اما طراحی اخلاقی و وجدان‌آمیز نیز برای یک طراح پارچه ضروری است.

منسوجات یک هنر باستانی است که با ورود به حوزه طراحی، اعماق غیرقابل درک خلاقیت را لمس می کند. برنامه لیسانس، در حالی که حساسیت های سنتی، کلاسیک و معاصر را در بر می گیرد، رابط بین مواد و ساخت را حفظ می کند که محیطی چالش برانگیز و پویا را ایجاد می کند. ایجاد الگوها، بافت ها، تزیینات و ارزش افزوده بیشتر از طریق نقوش، رنگ ها و مواد با پیروی از روندهای فعلی مد و تجارت بصری برخی از زمینه های اصلی طراحی پارچه است که در آن بخش به دانشجویان آموزش می دهد. طراحان نساجی جوان آینده برای رویارویی با چالش های مربوط به صنعت و اقتصاد، فرد و جامعه، تکنیک ها و فناوری ها آموزش دیده اند. دپارتمان انتظار دارد و دانش آموزان را تشویق می کند تا ایده های جدید را بدون ترس از نتایج ناموفق مطرح کنند و آزمایش کنند. اعتقاد راسخ دارد که غلبه بر ترس از شکست یک طراح خوب می سازد.

مسائل طراحی پایدار از نظر زیست محیطی و زیست محیطی یک دغدغه مهم و ذاتی دوره است. این دپارتمان معتقد است که ساخت پارچه، پردازش سطح، رنگ، الگو و پیش‌بینی روند، اصول اولیه یک طراح پارچه است، اما یک عمل طراحی اخلاقی و وظیفه‌شناسانه نیز برای یک طراح پارچه «متفکر» ضروری است.

این بخش دارای ماشین های بافندگی دستی، تجهیزات چاپ و رنگرزی و همچنین یک آزمایشگاه کامپیوتری برای راه حل های فنی است.

کارآموزی مبتنی بر صنعت و مداخله گر صنایع دستی ترتیب داده شده و بسیار تشویق می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما