برنامه ریزی طراحی لباس، الگوسازی و برش

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

برنامه ریزی طراحی لباس، الگوسازی و برش

تجزیه و تحلیل طراحی لباس و برنامه‌ریزی فعالیت‌ها با توجه به ساخت الگوهای لباس، الگوسازی و برش، در واقع بخشی از برنامه‌ریزی تولید است که طراحی را به تولید وصل می‌کند و با تعریف تمام اجزایی مانند پارچه، آستر و خط داخلی که باید برای یک تکه لباس، در پارامترهای مشخص شده بریده شود. این یک عنصر کلیدی در سازماندهی فعالیت های پیش تولید تولید لباس است. جدای از تعریف و هدایت فعالیت‌های پیش‌تولید، آنالیز طراحی لباس در کار مهندسی و بهینه‌سازی مورد نیاز دخیل است و یکی از پیش‌شرط‌های اطمینان از کارایی و پایداری محصول اساسی تولید شده است.

این جنبه از برنامه ریزی تولید، چگونگی انجام کار – محصول جدید – و تحت چه شرایطی (یعنی معیارهای فنی) را مشخص می کند. با این حال، ما نمی‌توانیم عملکرد تضمین کیفیت را نادیده بگیریم، که تلاش می‌کند تا اطمینان حاصل کند که محدوده محصول، هزینه و عملکرد زمان به طور کامل در فرآیند کامل تجزیه و تحلیل طراحی لباس و برنامه‌ریزی فعالیت‌ها ادغام شده‌اند، و این در فصل بعد به آن پرداخته خواهد شد.
تجزیه و تحلیل طراحی لباس و برنامه‌ریزی فعالیت‌ها با توجه به ساخت الگوهای لباس، برنامه‌ریزی نشانگر برش و برش، در واقع بخشی از برنامه‌ریزی تولید هستند که طراحی را با تولید با تعریف همه اجزاء، مانند پارچه، آستر و خط داخلی مرتبط می‌کند. ، که باید برای یک تکه لباس، در پارامترهای مشخص شده بریده شوند. این یک عنصر کلیدی در سازماندهی فعالیت های پیش تولید تولید لباس است. جدای از تعریف و هدایت فعالیت‌های پیش‌تولید، تحلیل طراحی لباس در کار مهندسی و بهینه‌سازی مورد نیاز دخیل است و یکی از پیش‌شرط‌های اطمینان از کارایی و پایداری فرآیند تولید پایه است.

یعنی، لازم است بدانیم که در تجارت امروزی، صنعت پوشاک با رقابت جهانی برای سفارشی‌سازی انبوه برای پاسخگویی به خواسته‌های مشتری پویا مواجه است. توسعه Industry 4.0 می تواند نقش مهمی در این زمینه ایفا کند، زیرا اتوماسیون و تجزیه و تحلیل داده ها می تواند صنعت پوشاک را قادر به دستیابی به یک تولید سفارشی انعطاف پذیر کند.

از این منظر، فرآیند برنامه ریزی طراحی لباس، برنامه ریزی سفارش برش، الگوسازی و برش باید خود یک منبع طراحی فنی خلاقانه باشد. بنابراین، تنها توانایی شناسایی و تجزیه و تحلیل عناصر و مؤلفه‌ها، یک رویکرد روشمند را برای برنامه‌ریزی طراحی لباس، الگوسازی، به حداقل رساندن هزینه و برش با استفاده از فناوری اطلاعات معاصر و/یا سیستم‌های CAD CAM ممکن می‌سازد.

این جنبه از برنامه ریزی تولید، چگونگی انجام کار – محصول جدید – و تحت چه شرایطی (یعنی معیارهای فنی) را مشخص می کند. با این حال، ما نمی‌توانیم عملکرد تضمین کیفیت را نادیده بگیریم، که تلاش می‌کند تا اطمینان حاصل کند که محدوده محصول، هزینه و عملکرد زمان به طور کامل در فرآیند کامل تجزیه و تحلیل طراحی لباس و برنامه‌ریزی فعالیت‌ها ادغام شده‌اند، و این در فصل بعد به آن پرداخته خواهد شد.

مشاهده فصل
خرید کتاب

آنتروپومتری و طراحی و تولید پوشاک: مروری

مراحل طراحی لباس عبارتند از: (الف) توسعه سبک لباس. (ب) که به الگوهای تشکیل دهنده آن در اندازه متوسط ​​ترجمه می شود. (ج) سپس الگوها برای ایجاد اندازه‌های بزرگ‌تر و کوچک‌تر کوچک‌تر می‌شوند. و (د) این قطعات در نهایت وارد تولید شوند. اگر اصول آنتروپومتری و ارگونومی، همانطور که در پاراگراف های قبلی مورد بحث قرار گرفت، به طور مناسب از طریق مراحل (الف) تا (ج) اعمال شود، می توان محصولاتی را تولید کرد که تناسب رضایت بخشی را برای کاربران فراهم کند. با این حال، در حال حاضر، مرحله (الف) تنها بر اساس ترجیحات طراحی، سبک و مد، و همچنین فقط مربوط به گروه سنی جوان و مناسب است. هیچ توجهی به نیازهای عملکردی یا گروه های جمعیتی که شکل بدن، تناسب یا قدرت آن ها ممکن است با موارد ‘عادی’ متفاوت باشد، وجود ندارد. به طور مشابه، اشکال الگو در مرحله (ب) بر اساس ‘شکل های استاندارد بدن’ فرضی و تجربی بدون در نظر گرفتن تغییرات ناشی از سن، ناتوانی، فعالیت یا شغل است. اندازه‌گیری‌های حیاتی بدن، همانطور که از یک بررسی آنتروپومتریک کلاسیک به دست آمده‌اند، هیچ ارتباط مستقیمی با نشانه‌های مهم بدن روی الگو ندارند. بنابراین، فعالیت توسعه الگو اساساً مبتنی بر دانش تجربی است. به عنوان مثال، در حالی که طول شانه روی بدن اندازه گیری می شود، شیب شانه در الگو به صورت تجربی به دست می آید. همچنین، برخی از اندازه‌گیری‌های ثبت‌شده در حین بررسی اصلاً اندازه‌گیری بدن نیستند، بلکه اندازه‌گیری‌های لباسی مانند «دخت بازو» یا «درز داخلی پا» هستند.

نشان داده شده است که اندازه گیری ها و تناسبات بدن در زنان با افزایش سن دچار تغییرات قابل توجهی می شود (اشدان و نا، 2008). تفاوت بین اندازه‌گیری‌هایی مانند شیب شانه، ارتفاع کمر، نقطه سینه و اندازه‌گیری متقاطع شانه، که در سمت چپ و راست بدن انجام می‌شود، در میان زنان مسن‌تر بیشتر است که نشان‌دهنده عدم تقارن پیکربندی بدن با افزایش سن است. چنین تغییرات آناتومیکی در تناسبات و تقارن بدن مستلزم تغییرات مشابهی در هندسه الگوها است تا بتواند لباس‌های متملق و مناسب برای سالمندان فراهم کند. به عنوان مثال، عدم تقارن در بدن را می توان با انتخاب سبک های مناسب، مانند پرهیز از ویژگی های خط مرکزی قوی در طرح ها، اجتناب از استایل های نزدیک و انتخاب بالشتک های قابل جابجایی و غیره پوشش داد. زنان مسن تر آستین های بلندتر، یقه های بلندتر و نرم تر را ترجیح می دهند. یقه روی لباسشان این ملاحظات و ملاحظات مشابه می تواند منجر به ایجاد محصولات پوشاک شود که متناسب با نیازهای تن سنجی و روانشناختی هر زیر مجموعه ای از جمعیت باشد.

برنامه ریزی و سازماندهی تولید پوشاک

4.3 تجزیه و تحلیل طراحی لباس و برنامه ریزی فعالیت
چرخه عمر مقالات مد بسیار کوتاهتر از چرخه عمر سایر محصولات است (یک فصل، یعنی تا شش ماه). علاوه بر این، قیمت لباس‌های مد اغلب تا پایان چرخه عمر محصولات (فصل) به شدت کاهش می‌یابد زیرا ارزش درک شده از نظر روان‌شناختی لباس‌های مد به سرعت بدتر می‌شود. بنابراین، برای کار موفقیت‌آمیز در چارچوب این محدودیت‌ها، توسعه مجموعه و تجزیه و تحلیل طراحی لباس باید به خوبی برنامه‌ریزی، سازماندهی و مدیریت شود، در حالی که کارکردهای طراحی و تولید باید ارتباط نزدیکی داشته باشند.

عرضه موفق یک محصول یا مجموعه جدید در یک بازار مد پر تقاضا نه تنها به آشنایی با بازار بستگی دارد، بلکه به داشتن دانش کاری خوب از ویژگی های فنی و تکنولوژیکی تولید لباس و الزامات خاص بازاریابی مد نیز بستگی دارد. بازاریابی مد با سایر حوزه های بازاریابی متفاوت است زیرا به شدت تحت تأثیر محیط، فشار زمان (لباس های مد به سرعت ارزش خود را از دست می دهند و باید در سریع ترین زمان ممکن در مکان هایی که قرار است به فروش می رسند توزیع شوند) و همچنین نقش آن است. از مشتری (تصمیم برای خرید به شدت تحت تأثیر شخصیت مشتری است). بنابراین ضروری است که از تجزیه و تحلیل و برنامه ریزی مناسب، حرفه ای و انعطاف پذیر طراحی لباس اطمینان حاصل شود و تجزیه و تحلیل اولیه ریسک و تأثیر ناشی از آن بر زمان، هزینه و الزامات عملکرد نیز در این مرحله بسیار مهم است.

اگرچه ارزش روانشناختی یک لباس به عنوان یک کالای مد بیشتر از خواص فیزیکی و مزایای محصول (یعنی گرما، راحتی و محافظت در برابر تأثیرات خارجی) بارزتر است، اما مطالعه و تعیین آن در محتوا ضروری است. از تجزیه و تحلیل طراحی لباس، خواص فیزیکی لازم محصول. برای اطمینان از کیفیت فرآیند تولید و خود محصول، لازم است الزامات و استانداردهای کیفی از قبل و همچنین الزامات پردازش تکنولوژیکی صاف تا محصول نهایی تعیین شود.

استانداردسازی نقش مهمی در موارد فوق دارد و به کاهش هزینه از طریق فرآیندهای تولید ساده کمک می کند و نظم و انضباط فنی را هنگام انجام فرآیندها و عملیات فردی برقرار می کند. استانداردها قوانین، دستورالعمل ها یا دستورالعمل های عملیات خاص یا نتایج مورد انتظار را دیکته می کنند. استانداردها برای استفاده عمومی در نظر گرفته شده اند و هدف آنها دستیابی به نظم بهینه در یک منطقه خاص است. آنها باید بر اساس نتایج تایید شده علمی، فنی و تجربی باشند تا امکان اجرای عمومی و بهینه را فراهم کنند. علاوه بر استانداردها، قواعد ایجاد شده از رویه کارخانه نیز به همراه مقررات فنی استفاده می شود. قوانین مربوط به عملکرد درون کارخانه، قوانینی هستند که قوانین یا رویه های فنی را در طول توسعه، ساخت، مراقبت یا استفاده از تجهیزات، ساخت و ساز یا محصولات توصیه می کنند.

تجزیه و تحلیل طراحی لباس و برنامه ریزی فعالیت یکی از جنبه های بسیار مهم طراحی و ساخت محصولات جدید است و اساس هر فرآیند کارآمد در مورد تولید لباس با کیفیت بالا است. تجزیه و تحلیل طراحی لباس ایده ها، طراحی مهندسی و فناوری را به هم متصل می کند و به طور غیر مستقیم در طراحی مد و بازاریابی مد دخالت دارد. تجزیه و تحلیل طراحی لباس و برنامه ریزی فعالیت، به عنوان بخشی از برنامه ریزی تولید، حوزه ای است که مسئول موارد زیر است:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.