اصطلاحات پرکاربرد در دنیای مد و لباس (بخش دوم)

فشن (Fashion):

 فشن به معنی سبک، نوع و شیوه لباس پوشیدن و لغتی انگلیسی بوده و با کلمه مد هم معنی است، فشن در یک دوره زمانی مشخص انجام مشود که تاریخ انقضاء دارد. فشن به عنوان یک صنعت، که بعضاً جزء صنایع برتر در بین کشورهای جهان بوده و یکی از سبک های غالب در صنعت طراحی پوشاک و نساجی به حساب می آید.

فشن محصولاتی که در حوزه پوشاک، کیف و… که تحت تاثیر اوضاع فرهنگی، اجتماعی، تاریخی و اقتصادی بوده را در بر می گیرد و این راه سلیقه کسانی است که جلوتر از بقیه طرح ها و ترند های آینده را طراحی می کنند.

آنتی فشن(Anti-Fashion):

آنتی فشن به معنای سبک بی سبکی است به بیانی دیگر سبکی از پوشش بوده که خلاف جریان مد روز می باشد. کسانی که در مسیر آنتی مد یا آنتی فشن قرار گرفته اند و از این سبک پیروی می کند، با مد مخالف هستند و هر چه دم دستشان بیاید می پوشند و خواسته یا نا خواسته سبکی را انتخاب کرده اند که تاریخچه ای نداشته و یا ممکن است بر گرفته از اهداف سیاسی یا کاربردی باشد.

های فشن(High Fashion):

به معنای مد منحصر به فرد و سفارشی می باشد، یعنی بالاترین سطح مد. در حوزه پوشاک از ابتدا تا انتهای تهیه و تولید لباس از مرغوبترین و گرانترین اجناس خود را به کار می برند و توجه شدیدی به جزییات و تزیینات دارند. و این اصطلاح در خانه های مد بسیار رایج است.

 

اتود (Etude):

اتود به معنای مطالعه و تمرین و به بیانی پیش طرح است که لغتی انگلیسی می باشد. اتود هایی که به واسطه دست طراحی می شوند، واسطی بین مغز و کاغذ به حساب می آیند. یک طراح لباس جهت پیاده کردن افکار خودش را بر روی کاغذ به جهت رساندن منظور یا ایده اولیه روی کاغذ رسم می کند که ممکن است ده ها طرح زده شود تا نتیجه دلخواه بدست آید.

اسکچ (Sketch):

اسکچ به معنای طراحی دستی سریع  بوده که لغتی ایتالیایی می باشد. اسکچ در نتیجه مطالعه و اتودهای انجام شده به دست می آید و راهی سریعترین و ساده ترین راه بیان بصری در طراحی داشته که جای تغییر نیز دارد. در این مرحله از طراحی ساخت و پردازش بیشتری روی طرح صورت گرفته و واقع نمایی کمتری روی فیگور انجام می شود و یک طرح زیبا و متعادل استخراج می شود.

 

مولاژ(Moulage):

به استفاده از مانکن به عنوان الگو گفته می شود که جزء پر طرفدارترین و پرکاربردترین متدها در حوزه طراحی لباس محسوب می شود که واژه ای فرانسوی است و به معنای غالب، ساختار یا حجم سازی نیز می باشد. در مولاژ قادر خواهیم بود هر چه را که در ذهن و واقعیت وجود دارد با ساختار گرایی و حجم سازی عملی کنیم و نمونه مشخصی از ذهنیات را به وجود آوریم که در اینجا مهارت طراح لباس روی مانکن بسیار حائز اهمیت بوده تا لباس بدون پرو آماده شود و از اتلاف وقت جلوگیری کنیم . در این روش گاهی خیاط یا طراح مستقیماً لباس را توسط پارچه (ارزان قیمت مثلاً تترون یا کتان) یا کاغذ روی مانکن طراحی کرده و به صورت سه بعدی دیده می شود که این پارچه یا کاغذ به عنوان الگو استفاده می شود تا از اسراف یا خراب شدن پارچه اصلی جلوگیری شود.

دراپینگ (Draping):

قراردادن پارچه روی مانکن به وسیله سوزن و سنجاق را دراپینگ گویند. دراپینگ یکی از متد های الگوسازی بوده که مستقیماً روی پارچه و مانکن کار می شود و لباس براساس مانکن و بدون استفاده از الگو تهیه می شود و زمان و هزینه کمتری را صرف می کند. در دراپینگ اغلب مدلهای خاص مانند اریگامی، وینتاژ، تاپلکس و… کار می شود و لباسهای ساده به ندرت با این روش تهیه می شود که گاهاً از پارچه ارزان قیمت برای تهیه نمونه مدل استفاده شده و بعد از تائید نهایی روی پارچه اصلی کار می شود.

درافتینگ:

یکی از متدهای الگوسازی در حوزه طراحی لباس بوده که گاهی اوقات از روش اندازه گیری روی اندام و گاهی با استفاده از سایزهای استاندارد اندازه ها بدست آمده و می توان با رسم خطوط بر روی کاغذ الگو را رسم کرد. الگوسازی شامل طراحی و ساخت قالب هایی است که لباس ها توسط آنها دوخته می شوند. درافتینگ به عنوان ساخت الگوی اصلی و پایه لباس مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 نویسنده: نادیا روشندل

کارشناس ارشد طراحی پارچه و لباس

تماس با ما