استایل چیست؟

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
استایل چیست

استایل چیست؟

استایل یکی از کلمات کلیدی دنیای مد است و زمانی که از مد یا فشن صحبت به میان آمده، از این کلمه بارها استفاده می شود، و به معنای سبک و مدل است و فقط در دنیای مد، کاربرد ندارد. کلمه استایل به معنای یک سبک مشخص با آیتم های معلوم شده از قبیل: لباس، موزیک، دکوراسین، زندگی و… می باشد و در واقع رویه ای متفاوت و تقریبا همیشگی دارد.

به نظر خیلی از افراد، ظاهر بیرونی و نحوه لباس پوشیدن را استایل می گویند، اما استایل ترکیبی از لباس پوشیدن، حرف زدن، آرایش  مو و صورت، حرکت های بدن یا هر چیز دیگریست که درون فرد را نشان می دهد که شامل احساسات و علایق او نیز می شود. باید توجه داشت که انتخاب یا ساخت استایل شخصی، بازتاب دهنده درون فرد است.

مساله  فردی بودن استایل کاری است که شخص خلاقانه و آگاهانه آن را پیگیری  می کند. برای ساخت یک استایل شخصی، میل و سلیقه و اندیشه های فردی در آن دخیل بوده و در حقیقت مناسب با سبک زندگی، قد و هیکل و… انتخاب می شود، رشد می کند و در مدت زمانهای متفاوت قابل تغییر بوده و تحت تاثیر عوامل زیادی مانند سن، فرهنگ، ملیت، موقعیت جغرافیایی، علایق، سیاست، مذهب، جنسیت و… می باشد.

در واقع ازطریق استایل شناسی می توان همانند یک روانشناس به شخصیت افراد پی برد. بسیاری از طراحان لباس از همین نکته برای طرح ها و سفارش هایشان استفاده می کنن و بازتاب بسیار خوبی داشته و کل جزئیات لباس و ملحقات آن را در بر می گیرد.

باید هنگام انتخاب یک استایل به موقعیتی که در آن قرار میگیریم و بایستی ارتباط برقرار کنیم بسیار توجه داشته باشیم.
باید به این نکته توجه داشته باشیم که استایل با سبک متفاوت است، بدین معنا که استایل با دنبال کردن سبک هایی که به شخصیت، سن، اندام، علایق و سبک زندگی نزدیک و مرتبط می باشد به وجود می آید، اما سبک چیزی است که به طور انبوه تولید شده و مختص فرد نیست و توسط تجارت های بزرگ هدایت می شود و شما را وادار میکند که با توجه به استایل خود از آنها استفاده کنید و اجازه دهید تا خورده فروشان و طراحان و کمپانی های بزرگ به تنها هدفشان که سود آوری است محصولات شان را برای ما عرضه کنند و ما آنها را دنبال کنیم.

 از سبک های مطرح و معروف می توان به سبک کلاسیک، سبک مینیمال، سبک کژوال، سبک ماکسیمال، سبک ویمیسیکال، سبک کالج، سبک اگزوتیک، سبک آوانگارد، سبک وینتج، سبک هنری، سبک هیپ هاپ، سبک ورزشی، سبک پانک و… اشاره کرد.

استایل ها را میتوان به چند گروه تقسیم کرد:

1.    استایل رسمی: تلقین کننده تخصص، اعتماد و مالکیت، استفاده از رنگ های خنثی و پارچه های مرغوب (مشابه سبک کلاسیک)

2.    استایل غیررسمی: تلقین کننده ظرافت و خوش سلیقه ای (مشابه سبک مینیمال)

3.    استایل شجاعانه: تلقین کننده جذابیت، شجاعت و اعتماد به نفس، استفاده از رنگ های تند و چاپ های عجیب و زیورآلات خاص (مشابه سبک اگزوتیک)

4.    استایل راحتی: تلقین کننده دوستانگی و روحیه بالا، ظاهر مدرن و شیک و در عین حال راحت (مشابه سبک کژوال)

5.    استایل هنری: تلقین کننده خلاقیت و دید خاص هنری، طرح های شلوغ و رنگ های تند (مشابه سبک ماکسیمال)

6.    استایل رمانتیک: تلقین کننده آرمانگرایی و احساساتی بودن، رنگهای شاد و ملیح، طرح های گل گلی (مشابه سبک ویمسیکال)

7.     استایل سنتی: تلقین کننده رسوم روزگار همراه با ترکیب لباسهای مدرن با تغییر اندک، با ادب و معقول (مشابه سبک وینتج)

8.    استایل محصلی: تلقین کننده سطح مقطع تحصیلی، نظم، انضباط، اصالت و آراستگی (مشابه سبک کالج)

9.    استایل رسوم: تلقین کننده مراسمی خاص با استفاده ازرنگ مثل رنگ سیاه در عزاداری، مرموز، استفاده از رنگ سیاه و سفید در لباس و صورت (مشابه سبک گوتیک)

10.استایل اسپرت: تلقین کننده روحیه ورزشکاری، راحتی (مشابه سبک ورزشی)

11.استایل شخصی: تلقین کننده نماد، سلیقه، شخصیت و علاقه مندی ها

 

نویسنده: نادیا روشندل

کارشناس ارشد طراحی پارچه و لباس

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما